End of Report

Pohjola Vakuutus BMX Cup 2019

BMX EVENT MANAGER, Report Created 22/Sep/2019 13:49:51

FULL RESULTS

Total Entries = 117

Total Riders = ?

Girls 8 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
176 BMX Turku FIN Emma NURMI 1 5 2nd 1st 1st 1st
212 Espoo Bike Club FIN Linnea JAATINEN 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
140 BMX Helsinki FIN Salla KESKIAHO 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
242 BMX Helsinki FIN Ninni PELTOPURO 4 16 4th 4th 4th 4th

Boys 7 (32 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 BMX klubs Mārupe LVA Marks ŠVALKOVSKIS 1st 1st - 3 1st 1st 1st
127 Tampere Bike Club FIN Vili LAUKKANEN 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
6 BMX Helsinki FIN Veikka SIVOLA 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
245 BMX Club Talava LVA Valters OZOLS 4th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
271 Tampere Bike Club FIN Aku LAUKKANEN 5th 3rd - 7 3rd 1st 3rd
913 Tampere Bike Club FIN Veikko LEMIVAARA 6th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
67 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Klimentii SAVKIN 7th 4th - 10 3rd 3rd 4th
438 BMX Helsinki FIN Sylvesteri LAVANKO 8th 4th - 13 5th 6th 2nd
56 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Fedor MURYGIN 1st-B 5th - 9 4th 4th 1st
462 Finland FIN Kasper WANSEN 2nd-B 6th - 13 4th 3rd 6th
189 Espoo Bike Club FIN Ravel-Andero LAEVIK 3rd-B 5th - 8 2nd 4th 2nd
712 Olymp Moscow RUS Nikolai KOLDAEV 4th-B 6th - 13 3rd 5th 5th
262 Finland FIN Matias WANSEN 5th-B 7th - 13 3rd 3rd 7th
841 Russia, Moscow RUS Timofey MANAEV 6th-B 8th - 13 5th 5th 3rd
918 BMX Helsinki FIN Miro HYRKÄS 7th-B 8th - 12 4th 5th 3rd
352 BMX Helsinki FIN Veeti TÖLLI 8th-B 7th - 14 6th 4th 4th
355 BMX Helsinki FIN Eemil VIHERSALO - - 14 4th 6th 4th
452 Espoo Bike Club FIN Kert KYLV - - 14 2nd 2nd CR:10
981 BMX Helsinki FIN Krister TÖRNROOS - - 15 CR:10 2nd 3rd
34 Espoo Bike Club FIN Luka MÄKELÄ - - 15 2nd 3rd CR:10
268 BMX Helsinki FIN Leevi KAARTINEN - - 16 7th 5th 4th
110 BMX Helsinki FIN Eino HAAPIAINEN - - 16 5th 6th 5th
124 BMX Helsinki FIN Uolevi MARKKANEN - - 18 7th 6th 5th
301 BMX Helsinki FIN Viljami SOININEN - - 19 6th 8th 5th
263 Espoo Bike Club FIN Jesperi JÄPPINEN - - 19 5th 4th CR:10
346 BMX Helsinki FIN Ukko LEINONEN - - 20 6th 8th 6th
314 BMX Helsinki FIN Sulo LIUKKALA - - 21 8th 7th 6th
246 BMX Helsinki FIN Karlo NURMI - - 21 8th 7th 6th
405 BMX Helsinki FIN Oliver KOLEHMAINEN - - 21 6th 8th 7th
260 BMX Helsinki FIN Samuel LIINAMAA - - 22 7th 7th REL:8
309 Espoo Bike Club FIN Rasmus AIRAKSINEN - - 24 CR:10 7th 7th
461 Finland FIN Emil VEIKKOLAINEN - - 26 8th 8th CR:10

Girls 9-10 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
13 Russia, Moscow RUS Olga MANAEVA 1 4 1st 1st 1st 1st
30 Tampere Bike Club FIN Riina PIETILÄ 2 10 2nd 4th 2nd 2nd
208 Tampere Bike Club FIN Pihla SAHI 3 11 3rd 2nd 3rd 3rd
404 Tampere Bike Club FIN Saga AHTIAINEN 4 15 4th 3rd 4th 4th

Boys 8-9 (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
444 BMX Helsinki FIN Kaapo KURKELA 1st 1st - 3 1st 1st 1st
807 Russia, Moscow RUS Igor BARANOV 2nd 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
237 BMX Club Talava LVA Agris BĒRZIŅŠ 3rd 4th - 4 2nd 1st 1st
18 BMX Club Talava LVA Toms VIŠŅEVSKIS 4th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
22 BMX Helsinki FIN Emil ISO-MARKKU 5th 1st - 3 1st 1st 1st
36 Espoo Bike Club FIN Miko MÄKELÄ 6th 3rd - 9 4th 2nd 3rd
500 BMX Helsinki FIN Leon SOLANTO 7th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
40 BMX Helsinki FIN Saku KESKIAHO 8th 4th - 6 3rd 2nd 1st
708 Olymp Moscow RUS Maksim KOLDAEV 1st-B 5th - 6 1st 3rd 2nd
3 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Paula PALMISTE 2nd-B 5th - 7 2nd 2nd 3rd
911 Tampere Bike Club FIN Väinö LEMIVAARA 3rd-B 6th - 12 5th 3rd 4th
412 BMX Helsinki FIN Niki PELTOPURO 4th-B 8th - 10 3rd 4th 3rd
46 BMX Helsinki FIN Elmo SANTALA 5th-B 6th - 9 2nd 4th 3rd
35 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Platon LUDZSKII 6th-B 7th - 13 4th 5th 4th
466 BMX Helsinki FIN Onni HAAPIAINEN 7th-B 7th - 13 6th 3rd 4th
269 BMX Helsinki FIN Santeri LAKONEN 8th-B 8th - 13 5th 4th 4th
342 BMX Helsinki FIN Valtteri SOININEN - - 13 3rd 5th 5th
273 BMX Helsinki FIN Miro SOROKIN - - 15 6th 4th 5th
221 BMX Helsinki FIN Leevi TERHO - - 15 5th 5th 5th
442 Finland FIN Viljami SIPPONEN - - 15 4th 5th 6th
42 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Maksim MOLCHANOV - - 16 4th 6th REL:6
449 Espoo Bike Club FIN Benjamin LANTTO - - ## CR:7 DNS DNS

Boys 10-11 (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
999 BMX Turku FIN Eelis NURMI 1st - 3 1st 1st 1st
831 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin KARPINSKIY 2nd - 5 2nd 2nd 1st
198 BMX klubs Mārupe LVA Rauls PETKEVICS 3rd - 4 1st 1st 2nd
821 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin IASTREB 4th - 7 2nd 3rd 2nd
256 BMX Helsinki FIN Oskari KÄNSÄLÄ 5th - 11 4th 4th 3rd
134 Tampere Bike Club FIN Eeli MÄKINEN 6th - 12 3rd 5th 4th
530 BMX Helsinki FIN Jami SYDÄNNEVA 7th - 8 3rd 2nd 3rd
78 BMX Helsinki FIN Lauris KRASTINS 8th - 13 5th 3rd 5th
84 BMX Helsinki FIN Vilho SANTALA 1st-B - 14 6th 4th 4th
446 BMX Helsinki FIN Tao INGMAN 2nd-B - 18 6th 6th 6th
432 BMX Helsinki FIN Väinö LÄÄPERI 3rd-B - 18 5th 7th 6th
454 Espoo Bike Club FIN Urho SEPPÄ 4th-B - 14 4th 5th 5th
343 BMX Helsinki FIN Otto KIRVES CR-B - 22 7th 8th 7th
32 Tainionkosken Tähti FIN Jussipekka KIHLANKI CR-B - 22 8th 6th 8th
15 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Ruudi LUMISTE - ## DNF:8 CR:10 DNS
767 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Oliver-Siim SIMENSON - ## DNF:8 CR:10 DNS

Boys 12-13 (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
77 BMX Turku FIN Oliver-Sten SAAR 1st - 3 1st 1st 1st
14 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Sten-Tristan RAID 2nd - 5 1st 2nd 2nd
113 SMK Uppsala SWE William INGELS 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
616 BMX Turku FIN Benjamin KOIVISTO 4th - 4 2nd 1st 1st
18 Märsta BMX SWE Jesper WAHLBERG 5th - 11 5th 3rd 3rd
255 Tampere Bike Club FIN Olavi KIVINIEMI 6th - 10 2nd 4th 4th
207 Tampere Bike Club FIN Teo SAHI 7th - 15 7th 5th 3rd
7 BMX Helsinki FIN Kasper HICKMAN DNF - 12 4th 3rd 5th
555 BMX Helsinki FIN Pyry KURKELA 1st-B - 16 6th 4th 6th
336 Tampere Bike Club FIN Kalle KOIVULA 2nd-B - 15 5th 6th 4th
62 CC Picaro FIN Verneri POLAS 3rd-B - 15 4th 6th 5th
349 Espoo Bike Club FIN Topias ROUSU 4th-B - 19 6th 7th 6th
50 Tampere Bike Club FIN Juhana PIETILÄ 5th-B - 21 7th 7th 7th
130 BMX Helsinki FIN Niilo HEIKKINEN - ## 3rd 5th DISQ
289 Märsta BMX SWE Stefan NORDIN - ## CR:10 DNS DNS

Boys 14-15 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
64 BMX Helsinki FIN Rasmus VARIS 1 4 1st 1st 1st 1st
125 BMX Helsinki FIN Taneli MARKKANEN 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
55 BMX Helsinki FIN Alexander SHVEDCHIKOV 3 13 4th 3rd 3rd 3rd
505 Tampere Bike Club FIN Luca AHTIAINEN 4 15 3rd 4th 4th 4th

Men 16+ 20/24" (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
19 BMX Turku FIN Leo AUTIO 1st - 3 1st 1st 1st
188 BMX Helsinki FIN Axel KANTANEN 2nd - 4 1st 2nd 1st
308 BMX Helsinki FIN Anton HOLMBERG 3rd - 6 3rd 1st 2nd
143 BMX Helsinki FIN Antti KÄNSÄLÄ 4th - 7 2nd 3rd 2nd
68 BMX Helsinki FIN Kai KANTANEN 5th - 9 4th 2nd 3rd
75 BMX Helsinki FIN Jere SANTALA 6th - 9 2nd 3rd 4th
317 Korson Kaiku FIN Kari VEIKKOLAINEN 7th - 10 3rd 4th 3rd
434 Espoo Bike Club FIN Akusti JAATINEN 1st-B - 14 5th 5th 4th
347 BMX Helsinki FIN Jukka MARKKANEN 2nd-B - 13 4th 4th 5th

Women 14+ / WE (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
321 BMX Helsinki FIN Diana SITTNIKOW 1 4 1st 1st 1st 1st
16 Rein Taaramäe rattaklubi EST Anni ANNAMA 2 10 2nd 3rd 3rd 2nd
60 BMX Riga/RRS LVA Helēna Amanda BRŪVERE 3 10 3rd 2nd 2nd 3rd
105 Tampere Bike Club FIN Noora JÄRVINEN 4 16 4th 4th 4th 4th
801 Russia, Moscow RUS Svetlana MANAEVA 5 20 5th 5th 5th 5th

Men Pro 15+ (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
3 Club Unknown ? Klavs LISOVSKIS 1 4 1st 1st 1st 1st
667 BMX Helsinki FIN Antti LAAKKONEN 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
566 Tampere Bike Club FIN Patrik BERGMAN 3 15 4th 4th 3rd 4th
91 BMX Turku FIN Joel AUTIO 4 17 5th 5th 4th 3rd
996 BMX Helsinki FIN Tommi LEHTONEN 5 17 3rd 3rd 5th 6th
61 Tampere Bike Club FIN Max MÄENPÄÄ 6 23 6th 6th 6th 5th

Top of Report