End of Report

Baltic Sea Cup #4 2019 Helsinki

BMX EVENT MANAGER, Report Created 21/Sep/2019 16:35:48

FULL RESULTS

Total Entries = 142

Total Riders = 142

Boys 7 (25 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 BMX Club Talava LVA Kristaps Klāvs ELBRETS 1st 1st - 6 3rd 2nd 1st
127 Tampere Bike Club FIN Vili LAUKKANEN 2nd 2nd - 3 1st 1st 1st
4 BMX klubs Mārupe LVA Marks ŠVALKOVSKIS 3rd 2nd - 4 2nd 1st 1st
6 BMX Helsinki FIN Veikka SIVOLA 4th 1st - 3 1st 1st 1st
245 BMX Club Talava LVA Valters OZOLS 5th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
271 Tampere Bike Club FIN Aku LAUKKANEN 6th 3rd - 6 1st 3rd 2nd
457 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Metju Filips MIRKS 7th 4th - 8 4th 2nd 2nd
913 Tampere Bike Club FIN Veikko LEMIVAARA 8th 4th - 12 5th 4th 3rd
981 BMX Helsinki FIN Krister TÖRNROOS 1st-B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
452 Espoo Bike Club FIN Kert KYLV 2nd-B 5th - 9 2nd 3rd 4th
81 BMX Helsinki FIN Aatos Yrjänä VORNANEN 3rd-B 7th - 10 3rd 4th 3rd
47 Tampere Bike Club FIN Neo KOPAKKALA 4th-B 6th - 12 3rd 5th 4th
34 Espoo Bike Club FIN Luka MÄKELÄ 5th-B 6th - 11 6th 2nd 3rd
56 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Fedor MURYGIN 6th-B 8th - 6 2nd 1st 3rd
438 BMX Helsinki FIN Sylvesteri LAVANKO 7th-B 8th - 13 4th 4th 5th
67 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Klimentii SAVKIN 8th-B 7th - 10 3rd 3rd 4th
712 Olymp Moscow RUS Nikolai KOLDAEV - - 14 5th 5th 4th
189 Espoo Bike Club FIN Ravel-Andero LAEVIK - - 14 4th 5th 5th
777 SK AIRPARK EST Jesse LAUR - - 16 6th 5th 5th
841 Russia, Moscow RUS Timofey MANAEV - - 16 5th 6th 5th
117 BMX Riga/RRS LVA Valters SPILBERGS - - 16 4th 6th 6th
325 BMX Helsinki FIN Olli HEINONEN - - 17 5th 6th 6th
110 BMX Helsinki FIN Eino HAAPIAINEN - - 18 6th 6th 6th
319 Espoo Bike Club FIN Elja JÄNTTI - - 18 7th 4th 7th
124 BMX Helsinki FIN Uolevi MARKKANEN - - 19 6th 7th 6th

Girls 7-8 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
3 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Paula PALMISTE 1 4 1st 1st 1st 1st
176 BMX Turku FIN Emma NURMI 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
212 Espoo Bike Club FIN Linnea JAATINEN 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
140 BMX Helsinki FIN Salla KESKIAHO 4 16 4th 4th 4th 4th

Boys 8 (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
22 BMX Helsinki FIN Emil ISO-MARKKU 1st - 3 1st 1st 1st
18 BMX Club Talava LVA Toms VIŠŅEVSKIS 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
708 Olymp Moscow RUS Maksim KOLDAEV 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
40 BMX Helsinki FIN Saku KESKIAHO 4th - 3 1st 1st 1st
402 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Lūkass SOĻIMS 5th - 9 2nd 4th 3rd
466 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Emīls BRIKMANIS 6th - 9 4th 2nd 3rd
474 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Raiens RUDIŅŠ 7th - 11 4th 3rd 4th
46 BMX Helsinki FIN Elmo SANTALA 8th - 11 3rd 4th 4th
6 BMX Turku FIN Miro RANTANEN 1st-B - 15 5th 5th 5th
35 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Platon LUDZSKII CR-B - 15 5th 5th 5th
351 Russia, Moscow RUS Matvey BORSCHEV - ## CR:8 DNS DNS
42 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Maksim MOLCHANOV - ## CR:8 DNS DNS

Boys 9 (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Patriks KRAUKLIS 1st - 3 1st 1st 1st
444 BMX Helsinki FIN Kaapo KURKELA 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
100 BMX Riga/RRS LVA Ralfs RATNIEKS 3rd - 9 4th 2nd 3rd
333 Sporta skola "Spars" LVA Mariss MAŽRIMS 4th - 4 2nd 1st 1st
838 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Aleksandr MESHCHANINOV 5th - 12 6th 2nd 4th
237 BMX Club Talava LVA Agris BĒRZIŅŠ 6th - 10 1st 7th 2nd
807 Russia, Moscow RUS Igor BARANOV 7th - 10 3rd 4th 3rd
776 SK AIRPARK EST Konrad KASEMAA 8th - 10 2nd 3rd 5th
500 BMX Helsinki FIN Leon SOLANTO 1st-B - 17 5th 5th 7th
36 Espoo Bike Club FIN Miko MÄKELÄ 2nd-B - 18 4th 6th 8th
221 Märsta BMX SWE Hampus WESTBERG 3rd-B - 19 7th 4th 8th
795 SK AIRPARK EST Mattias LAUR 4th-B - 19 6th 6th 7th
141 BMX klubs Mārupe LVA Ralfs EZĪTS 5th-B - 21 7th 8th 6th
44 Tampere Bike Club FIN Niklas BRANDER 6th-B - 19 8th 7th 4th
911 Tampere Bike Club FIN Väinö LEMIVAARA 7th-B - 15 5th 5th 5th
466 BMX Helsinki FIN Onni HAAPIAINEN 8th-B - 22 8th 8th 6th

Boys 10 (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
15 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Ruudi LUMISTE 1st - 5 2nd 2nd 1st
18 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Markuss SOĻIMS 2nd - 3 1st 1st 1st
831 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin KARPINSKIY 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
95 BMX Riga/RRS LVA Marks ŅIKIFOROVS 4th - 4 1st 1st 2nd
821 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin IASTREB 5th - 10 3rd 3rd 4th
198 BMX klubs Mārupe LVA Rauls PETKEVICS 6th - 11 3rd 3rd 5th
134 Tampere Bike Club FIN Eeli MÄKINEN 7th - 11 5th 4th 2nd
530 BMX Helsinki FIN Jami SYDÄNNEVA 8th - 11 4th 4th 3rd
84 BMX Helsinki FIN Vilho SANTALA 1st-B - 14 5th 5th 4th
78 BMX Helsinki FIN Lauris KRASTINS 2nd-B - 14 4th 5th 5th

Girls 11-12 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
300 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Adelīna KĀRKLIŅA 1 4 1st 1st 1st 1st
14 BMX Club Talava LVA Madara Kate TREIMANE 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
13 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Olga MANAEVA (G9-10) 3 14 4th 4th 3rd 3rd
16 SK AIRPARK EST Ete VAPPER 4 14 3rd 3rd 4th 4th
737 Tartu Spordiklubi Velo EST Loviisa Ly PURI 5 21 6th 5th 5th 5th
30 Tampere Bike Club FIN Riina PIETILÄ (G9-10) 6 23 5th 6th 6th 6th
208 Tampere Bike Club FIN Pihla SAHI (G9-10) 7 28 7th 7th 7th 7th
404 Tampere Bike Club FIN Saga AHTIAINEN (G9-10) 8 32 8th 8th 8th 8th

Boys 11 (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Sten-Tristan RAID 1st - 3 1st 1st 1st
8 BMX Riga/RRS LVA Ralfs SPILA 2nd - 6 1st 3rd 2nd
7 BMX Helsinki FIN Kasper HICKMAN 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
999 BMX Turku FIN Eelis NURMI 4th - 10 7th 1st 2nd
18 Märsta BMX SWE Jesper WAHLBERG 5th - 5 2nd 2nd 1st
88 BMX Riga/RRS LVA Edvards TUTERS 6th - 11 3rd 4th 4th
462 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Mārtiņš DOMBROVSKIS 7th - 9 3rd 3rd 3rd
767 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Oliver-Siim SIMENSON 8th - 13 4th 5th 4th
52 BMX Helsinki FIN Iivari VORNANEN 1st-B - 13 4th 4th 5th
779 SK AIRPARK EST Mattias VAPPER 2nd-B - 18 6th 5th 7th
36 Märsta BMX SWE Melvin MOLÉN 3rd-B - 19 6th 7th 6th
275 Tampere Bike Club FIN Aleksi REIJU 4th-B - 19 5th 6th 8th
66 BMX Turku FIN Juho RANTANEN 5th-B - 23 8th 8th 7th
466 SMK Uppsala SWE Maximilian INGELS 6th-B - 20 7th 7th 6th
256 BMX Helsinki FIN Oskari KÄNSÄLÄ 7th-B - 16 5th 6th 5th

Boys 12 (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
53 BMX Riga/RRS LVA Tomass ZUTIS 1st - 5 2nd 1st 2nd
84 BMX Riga/RRS LVA Henrijs ŠARAKOVS 2nd - 5 1st 3rd 1st
255 Tampere Bike Club FIN Olavi KIVINIEMI 3rd - 5 1st 2nd 2nd
130 BMX Helsinki FIN Niilo HEIKKINEN 4th - 9 3rd 2nd 4th
62 CC Picaro FIN Verneri POLAS 5th - 12 4th 3rd 5th
442 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Markuss KRAUKLIS 6th - 4 2nd 1st 1st
555 BMX Helsinki FIN Pyry KURKELA 7th - 10 3rd 4th 3rd
349 Espoo Bike Club FIN Topias ROUSU 8th - 12 4th 4th 4th
336 Tampere Bike Club FIN Kalle KOIVULA 1st-B - 13 5th 5th 3rd
50 Tampere Bike Club FIN Juhana PIETILÄ 2nd-B - 16 6th 5th 5th
9 BMX Turku FIN Miika RANTANEN 3rd-B - 17 5th 6th 6th

Boys 13-14 (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
37 Märsta BMX SWE Vincent MOLÉN 1st - 6 2nd 3rd 1st
77 BMX Turku FIN Oliver-Sten SAAR 2nd - 10 7th 2nd 1st
739 Tartu Spordiklubi Velo EST Kristofer Raul PURI 3rd - 4 1st 1st 2nd
257 BMX Club Talava LVA Dāvis Jānis ELBRETS 4th - 11 7th 1st 3rd
616 BMX Turku FIN Benjamin KOIVISTO 5th - 10 3rd 3rd 4th
223 SMK Uppsala SWE William SKARP 6th - 12 8th 2nd 2nd
131 SMK Uppsala SWE Love SÖRMAN 7th - 12 3rd 5th 4th
790 SK AIRPARK EST Mikk METSAOTS 8th - 11 1st 4th 6th
113 SMK Uppsala SWE William INGELS 1st-B - 13 6th 4th 3rd
605 Märsta BMX SWE Tristan DIMITRIJEVIC 2nd-B - 14 4th 5th 5th
207 Tampere Bike Club FIN Teo SAHI 3rd-B - 14 2nd 7th 5th
787 SK AIRPARK EST Gerhard RUMM 4th-B - 20 5th 8th 7th
498 SMK Uppsala SWE Elliot ASPLUND 5th-B - 18 5th 6th 7th
125 BMX Helsinki FIN Taneli MARKKANEN 6th-B - 16 4th 6th 6th
505 Tampere Bike Club FIN Luca AHTIAINEN 7th-B - 21 6th 7th 8th

Boys 15-16 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
667 BMX Helsinki FIN Antti LAAKKONEN 1 4 1st 1st 1st 1st
232 BMX Club Talava LVA Emīls Mārtiņš TREIMANIS 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
91 BMX Turku FIN Joel AUTIO 3 13 3rd 3rd 3rd 4th
61 Tampere Bike Club FIN Max MÄENPÄÄ 4 17 5th 5th 4th 3rd
188 BMX Helsinki FIN Axel KANTANEN 5 18 4th 4th 5th 5th
67 BMX Helsinki FIN Andreas Alexander KRAUSE 6 25 6th 6th 7th 6th
598 SMK Uppsala SWE Hugo ASPLUND 7 28 8th 7th 6th 7th
55 BMX Helsinki FIN Alexander SHVEDCHIKOV 8 31 7th 8th 8th 8th

Cruiser Men 17-29 (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
14 BMX Club Talava LVA Roberts TREIMANIS 1 4 1st 1st 1st 1st
16 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Ģirts JONKUS (CR30+) 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
143 BMX Helsinki FIN Antti KÄNSÄLÄ (CR30+) 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
75 BMX Helsinki FIN Jere SANTALA (CR30+) 4 16 4th 4th 4th 4th
471 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Reds RUDIŅŠ 5 22 5th 6th 6th 5th
116 SMK Uppsala SWE Christian ASPLUND (CR30+) 6 22 6th 5th 5th 6th

Elite Women (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
321 BMX Helsinki FIN Diana SITTNIKOW (G13-14) 1 4 1st 1st 1st 1st
60 BMX Riga/RRS LVA Helēna Amanda BRŪVERE (G15+) 2 10 3rd 2nd 3rd 2nd
16 Rein Taaramäe rattaklubi EST Anni ANNAMA (G15+) 3 11 2nd 3rd 2nd 4th
55 SK AIRPARK EST Ketlin TEKKEL 4 15 4th 4th 4th 3rd
105 Tampere Bike Club FIN Noora JÄRVINEN (G13-14) 5 20 5th 5th 5th 5th
706 Tartu Spordiklubi Velo EST Ly PURI 6 24 6th 6th 6th 6th

Junior Men (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
809 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Rinalds Jānis KĀRKLIŅŠ 1 4 1st 1st 1st 1st
996 BMX Helsinki FIN Tommi LEHTONEN (M17+) 2 13 2nd 3rd 2nd REL:6
403 Märsta BMX SWE Rasmus NORKVIST (M17+) 3 15 4th 5th 3rd 3rd
19 BMX Turku FIN Leo AUTIO (M17+) 4 15 3rd 2nd 4th DNF:6
566 Tampere Bike Club FIN Patrik BERGMAN (M17+) 5 16 5th 4th 5th 2nd
308 BMX Helsinki FIN Anton HOLMBERG (M17+) 6 22 6th 6th 6th 4th

Top of Report