End of Report

Baltic Sea Cup #4 2019 Helsinki

BMX EVENT MANAGER, Report Created 21/Sep/2019 15:33:11

FULL RESULTS

Total Entries = 142

Total Riders = 142

Boys 7 (25 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 BMX Helsinki FIN Veikka SIVOLA - 1st - 3 1st 1st 1st
5 BMX Club Talava LVA Kristaps Klāvs ELBRETS - 1st - 6 3rd 2nd 1st
127 Tampere Bike Club FIN Vili LAUKKANEN - 2nd - 3 1st 1st 1st
4 BMX klubs Mārupe LVA Marks ŠVALKOVSKIS - 2nd - 4 2nd 1st 1st
245 BMX Club Talava LVA Valters OZOLS - 3rd - 5 1st 2nd 2nd
271 Tampere Bike Club FIN Aku LAUKKANEN - 3rd - 6 1st 3rd 2nd
457 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Metju Filips MIRKS - 4th - 8 4th 2nd 2nd
913 Tampere Bike Club FIN Veikko LEMIVAARA - 4th - 12 5th 4th 3rd
981 BMX Helsinki FIN Krister TÖRNROOS --B 5th - 7 2nd 3rd 2nd
452 Espoo Bike Club FIN Kert KYLV --B 5th - 9 2nd 3rd 4th
34 Espoo Bike Club FIN Luka MÄKELÄ --B 6th - 11 6th 2nd 3rd
47 Tampere Bike Club FIN Neo KOPAKKALA --B 6th - 12 3rd 5th 4th
81 BMX Helsinki FIN Aatos Yrjänä VORNANEN --B 7th - 10 3rd 4th 3rd
67 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Klimentii SAVKIN --B 7th - 10 3rd 3rd 4th
56 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Fedor MURYGIN --B 8th - 6 2nd 1st 3rd
438 BMX Helsinki FIN Sylvesteri LAVANKO --B 8th - 13 4th 4th 5th
712 Olymp Moscow RUS Nikolai KOLDAEV - - 14 5th 5th 4th
189 Espoo Bike Club FIN Ravel-Andero LAEVIK - - 14 4th 5th 5th
777 SK AIRPARK EST Jesse LAUR - - 16 6th 5th 5th
841 Russia, Moscow RUS Timofey MANAEV - - 16 5th 6th 5th
117 BMX Riga/RRS LVA Valters SPILBERGS - - 16 4th 6th 6th
325 BMX Helsinki FIN Olli HEINONEN - - 17 5th 6th 6th
110 BMX Helsinki FIN Eino HAAPIAINEN - - 18 6th 6th 6th
319 Espoo Bike Club FIN Elja JÄNTTI - - 18 7th 4th 7th
124 BMX Helsinki FIN Uolevi MARKKANEN - - 19 6th 7th 6th

Girls 7-8 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
3 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Paula PALMISTE 1 3 1st 1st 1st -
176 BMX Turku FIN Emma NURMI 2 6 2nd 2nd 2nd -
212 Espoo Bike Club FIN Linnea JAATINEN 3 9 3rd 3rd 3rd -
140 BMX Helsinki FIN Salla KESKIAHO 4 12 4th 4th 4th -

Boys 8 (12 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
22 BMX Helsinki FIN Emil ISO-MARKKU - - 3 1st 1st 1st
40 BMX Helsinki FIN Saku KESKIAHO - - 3 1st 1st 1st
18 BMX Club Talava LVA Toms VIŠŅEVSKIS - - 6 2nd 2nd 2nd
708 Olymp Moscow RUS Maksim KOLDAEV - - 8 3rd 3rd 2nd
466 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Emīls BRIKMANIS - - 9 4th 2nd 3rd
402 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Lūkass SOĻIMS - - 9 2nd 4th 3rd
474 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Raiens RUDIŅŠ - - 11 4th 3rd 4th
46 BMX Helsinki FIN Elmo SANTALA - - 11 3rd 4th 4th
35 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Platon LUDZSKII --B - 15 5th 5th 5th
6 BMX Turku FIN Miro RANTANEN --B - 15 5th 5th 5th
351 Russia, Moscow RUS Matvey BORSCHEV - ## CR:8 DNS DNS
42 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Maksim MOLCHANOV - ## CR:8 DNS DNS

Boys 9 (16 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Patriks KRAUKLIS - - 3 1st 1st 1st
333 Sporta skola "Spars" LVA Mariss MAŽRIMS - - 4 2nd 1st 1st
444 BMX Helsinki FIN Kaapo KURKELA - - 8 3rd 3rd 2nd
100 BMX Riga/RRS LVA Ralfs RATNIEKS - - 9 4th 2nd 3rd
237 BMX Club Talava LVA Agris BĒRZIŅŠ - - 10 1st 7th 2nd
807 Russia, Moscow RUS Igor BARANOV - - 10 3rd 4th 3rd
776 SK AIRPARK EST Konrad KASEMAA - - 10 2nd 3rd 5th
838 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Aleksandr MESHCHANINOV - - 12 6th 2nd 4th
911 Tampere Bike Club FIN Väinö LEMIVAARA --B - 15 5th 5th 5th
500 BMX Helsinki FIN Leon SOLANTO --B - 17 5th 5th 7th
36 Espoo Bike Club FIN Miko MÄKELÄ --B - 18 4th 6th 8th
44 Tampere Bike Club FIN Niklas BRANDER --B - 19 8th 7th 4th
795 SK AIRPARK EST Mattias LAUR --B - 19 6th 6th 7th
221 Märsta BMX SWE Hampus WESTBERG --B - 19 7th 4th 8th
141 BMX klubs Mārupe LVA Ralfs EZĪTS --B - 21 7th 8th 6th
466 BMX Helsinki FIN Onni HAAPIAINEN --B - 22 8th 8th 6th

Boys 10 (10 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
18 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Markuss SOĻIMS - - 3 1st 1st 1st
95 BMX Riga/RRS LVA Marks ŅIKIFOROVS - - 4 1st 1st 2nd
15 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Ruudi LUMISTE - - 5 2nd 2nd 1st
831 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin KARPINSKIY - - 7 2nd 2nd 3rd
821 Olimpiyskiye nadezhdy RUS Konstantin IASTREB - - 10 3rd 3rd 4th
134 Tampere Bike Club FIN Eeli MÄKINEN - - 11 5th 4th 2nd
530 BMX Helsinki FIN Jami SYDÄNNEVA - - 11 4th 4th 3rd
198 BMX klubs Mārupe LVA Rauls PETKEVICS - - 11 3rd 3rd 5th
84 BMX Helsinki FIN Vilho SANTALA --B - 14 5th 5th 4th
78 BMX Helsinki FIN Lauris KRASTINS --B - 14 4th 5th 5th

Girls 11-12 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
300 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Adelīna KĀRKLIŅA 1 3 1st 1st 1st -
14 BMX Club Talava LVA Madara Kate TREIMANE 2 6 2nd 2nd 2nd -
16 SK AIRPARK EST Ete VAPPER 3 10 3rd 3rd 4th -
13 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Olga MANAEVA (G9-10) 4 11 4th 4th 3rd -
737 Tartu Spordiklubi Velo EST Loviisa Ly PURI 5 16 6th 5th 5th -
30 Tampere Bike Club FIN Riina PIETILÄ (G9-10) 6 17 5th 6th 6th -
208 Tampere Bike Club FIN Pihla SAHI (G9-10) 7 21 7th 7th 7th -
404 Tampere Bike Club FIN Saga AHTIAINEN (G9-10) 8 24 8th 8th 8th -

Boys 11 (15 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
14 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Sten-Tristan RAID - - 3 1st 1st 1st
18 Märsta BMX SWE Jesper WAHLBERG - - 5 2nd 2nd 1st
8 BMX Riga/RRS LVA Ralfs SPILA - - 6 1st 3rd 2nd
7 BMX Helsinki FIN Kasper HICKMAN - - 7 2nd 2nd 3rd
462 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Mārtiņš DOMBROVSKIS - - 9 3rd 3rd 3rd
999 BMX Turku FIN Eelis NURMI - - 10 7th 1st 2nd
88 BMX Riga/RRS LVA Edvards TUTERS - - 11 3rd 4th 4th
767 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Oliver-Siim SIMENSON - - 13 4th 5th 4th
52 BMX Helsinki FIN Iivari VORNANEN --B - 13 4th 4th 5th
256 BMX Helsinki FIN Oskari KÄNSÄLÄ --B - 16 5th 6th 5th
779 SK AIRPARK EST Mattias VAPPER --B - 18 6th 5th 7th
36 Märsta BMX SWE Melvin MOLÉN --B - 19 6th 7th 6th
275 Tampere Bike Club FIN Aleksi REIJU --B - 19 5th 6th 8th
466 SMK Uppsala SWE Maximilian INGELS --B - 20 7th 7th 6th
66 BMX Turku FIN Juho RANTANEN --B - 23 8th 8th 7th

Boys 12 (11 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
442 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Markuss KRAUKLIS - - 4 2nd 1st 1st
84 BMX Riga/RRS LVA Henrijs ŠARAKOVS - - 5 1st 3rd 1st
53 BMX Riga/RRS LVA Tomass ZUTIS - - 5 2nd 1st 2nd
255 Tampere Bike Club FIN Olavi KIVINIEMI - - 5 1st 2nd 2nd
130 BMX Helsinki FIN Niilo HEIKKINEN - - 9 3rd 2nd 4th
555 BMX Helsinki FIN Pyry KURKELA - - 10 3rd 4th 3rd
349 Espoo Bike Club FIN Topias ROUSU - - 12 4th 4th 4th
62 CC Picaro FIN Verneri POLAS - - 12 4th 3rd 5th
336 Tampere Bike Club FIN Kalle KOIVULA --B - 13 5th 5th 3rd
50 Tampere Bike Club FIN Juhana PIETILÄ --B - 16 6th 5th 5th
9 BMX Turku FIN Miika RANTANEN --B - 17 5th 6th 6th

Boys 13-14 (15 Riders)
Not Final Results
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
739 Tartu Spordiklubi Velo EST Kristofer Raul PURI - - 4 1st 1st 2nd
37 Märsta BMX SWE Vincent MOLÉN - - 6 2nd 3rd 1st
77 BMX Turku FIN Oliver-Sten SAAR - - 10 7th 2nd 1st
616 BMX Turku FIN Benjamin KOIVISTO - - 10 3rd 3rd 4th
257 BMX Club Talava LVA Dāvis Jānis ELBRETS - - 11 7th 1st 3rd
790 SK AIRPARK EST Mikk METSAOTS - - 11 1st 4th 6th
223 SMK Uppsala SWE William SKARP - - 12 8th 2nd 2nd
131 SMK Uppsala SWE Love SÖRMAN - - 12 3rd 5th 4th
113 SMK Uppsala SWE William INGELS --B - 13 6th 4th 3rd
605 Märsta BMX SWE Tristan DIMITRIJEVIC --B - 14 4th 5th 5th
207 Tampere Bike Club FIN Teo SAHI --B - 14 2nd 7th 5th
125 BMX Helsinki FIN Taneli MARKKANEN --B - 16 4th 6th 6th
498 SMK Uppsala SWE Elliot ASPLUND --B - 18 5th 6th 7th
787 SK AIRPARK EST Gerhard RUMM --B - 20 5th 8th 7th
505 Tampere Bike Club FIN Luca AHTIAINEN --B - 21 6th 7th 8th

Boys 15-16 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
667 BMX Helsinki FIN Antti LAAKKONEN 1 3 1st 1st 1st -
232 BMX Club Talava LVA Emīls Mārtiņš TREIMANIS 2 6 2nd 2nd 2nd -
91 BMX Turku FIN Joel AUTIO 3 9 3rd 3rd 3rd -
188 BMX Helsinki FIN Axel KANTANEN 4 13 4th 4th 5th -
61 Tampere Bike Club FIN Max MÄENPÄÄ 5 14 5th 5th 4th -
67 BMX Helsinki FIN Andreas Alexander KRAUSE 6 19 6th 6th 7th -
598 SMK Uppsala SWE Hugo ASPLUND 7 21 8th 7th 6th -
55 BMX Helsinki FIN Alexander SHVEDCHIKOV 8 23 7th 8th 8th -

Cruiser Men 17-29 (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
14 BMX Club Talava LVA Roberts TREIMANIS 1 3 1st 1st 1st -
16 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Ģirts JONKUS (CR30+) 2 6 2nd 2nd 2nd -
143 BMX Helsinki FIN Antti KÄNSÄLÄ (CR30+) 3 9 3rd 3rd 3rd -
75 BMX Helsinki FIN Jere SANTALA (CR30+) 4 12 4th 4th 4th -
116 SMK Uppsala SWE Christian ASPLUND (CR30+) 5 16 6th 5th 5th -
471 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Reds RUDIŅŠ 6 17 5th 6th 6th -

Elite Women (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
321 BMX Helsinki FIN Diana SITTNIKOW (G13-14) 1 3 1st 1st 1st -
16 Rein Taaramäe rattaklubi EST Anni ANNAMA (G15+) 2 7 2nd 3rd 2nd -
60 BMX Riga/RRS LVA Helēna Amanda BRŪVERE (G15+) 3 8 3rd 2nd 3rd -
55 SK AIRPARK EST Ketlin TEKKEL 4 12 4th 4th 4th -
105 Tampere Bike Club FIN Noora JÄRVINEN (G13-14) 5 15 5th 5th 5th -
706 Tartu Spordiklubi Velo EST Ly PURI 6 18 6th 6th 6th -

Junior Men (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
809 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Rinalds Jānis KĀRKLIŅŠ 1 3 1st 1st 1st -
996 BMX Helsinki FIN Tommi LEHTONEN (M17+) 2 7 2nd 3rd 2nd -
19 BMX Turku FIN Leo AUTIO (M17+) 3 9 3rd 2nd 4th -
403 Märsta BMX SWE Rasmus NORKVIST (M17+) 4 12 4th 5th 3rd -
566 Tampere Bike Club FIN Patrik BERGMAN (M17+) 5 14 5th 4th 5th -
308 BMX Helsinki FIN Anton HOLMBERG (M17+) 6 18 6th 6th 6th -

Top of Report