End of Report

Baltic Sea Cup #3 Helsinki 2018

BMX EVENT MANAGER, Report Created 22.Sep.2018 14:51:25

FULL RESULTS

Total Entries = 216

Total Riders = 216

Cruiser Men 30+ (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
569 Smiltenes BJSS LVA Renars Auga (Cr17/29) 1st 3 1st 1st 1st
14 BMX Club Talava LVA Roberts Treimanis (Cr17/29) 2nd 7 3rd 2nd 2nd
98 BMX Helsinki FIN Jouni Jalkanen 3rd 3 1st 1st 1st
143 BMX Helsinki FIN Antti Känsälä 4th 8 2nd 3rd 3rd
75 BMX Helsinki FIN Jere Santala 5th 6 2nd 2nd 2nd
716 Tartu Spordiklubi Velo EST Egert Pani 6th 12 4th 4th 4th
211 Tampere Bike Club FIN Toni Lötjönen 7th 9 3rd 3rd 3rd
326 BMX Club Talava LVA Janis Treimanis 1st-B 12 4th 4th 4th
931 Russia, Moscow RU Dmitry Avchukhov 2nd-B 15 5th 5th 5th

Boys 6 (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
127 Tampere Bike Club FIN Vili Laukkanen 1st 1st 3 1st 1st 1st
343 BMX Club Talava LVA Kristaps Klavs Elbrets 2nd 1st 3 1st 1st 1st
2 BMX Marupe Club LVA Marks Svalkovskis 3rd 2nd 4 2nd 1st 1st
705 SPB ON Russia Team RU Kirill Ivanov 4th 3rd 6 2nd 2nd 2nd
21 BMX Riga/RRS LVA Valters Ancāns 5th 3rd 9 3rd 3rd 3rd
162 BMX Helsinki FIN Veikka Sivola 6th 4th 5 1st 2nd 2nd
345 BMX Club Talava LVA Valters Ozols 7th 4th 7 2nd 2nd 3rd
379 BMX Club Talava LVA Metju Filips Mirks 8th 2nd 3 1st 1st 1st
112 BMX Riga/RRS LVA Marko Daude 1st-B 5th 9 3rd 3rd 3rd
837 SPB ON Russia Team RU Ruslan Izmaylov 2nd-B 5th 8 3rd 3rd 2nd
981 BMX Helsinki FIN Krister Törnroos 3rd-B 6th 12 4th 4th 4th
651 Gulbenes Velo fans LVA Dominiks Zušs 4th-B 8th 6 2nd 2nd 2nd
271 Tampere Bike Club FIN Aku Laukkanen 5th-B 7th 11 3rd 4th 4th
56 SPB ON Russia Team RU Fedor Murygin 6th-B 6th 12 4th 4th 4th
278 SPB ON Russia Team RU Sergei Mostov 7th-B 7th 12 6th 3rd 3rd
913 Tampere Bike Club FIN Veikko Lemivaara 8th-B 8th 12 4th 4th 4th
26 SPB ON Russia Team RU Filipp Kreer - 15 5th 5th 5th
291 BMX Club Talava LVA Lukass Muiznieks - 15 5th 5th 5th
297 BMX Club Talava LVA Karlis Andersons - 15 4th 5th 6th
47 Tampere Bike Club FIN Neo Kopakkala - 16 6th 5th 5th
63 CC Picaro FIN Oliver Nurmi - 16 5th 6th 5th
888 SPB ON Russia Team RU Timofei Skobelev - 17 5th 6th 6th
325 BMX Helsinki FIN Olli Heinonen - 18 6th 6th 6th
124 BMX Helsinki FIN Uolevi Markkanen - 18 6th 6th 6th

Girls 7-8 (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
940 Russia, Moscow RU Olga Manaeva 1 4 1st 1st 1st 1st
2 BMX Riga/RRS LVA Ramona Bāre 2 13 7th 2nd 2nd 2nd
18 BMX Club Talava LVA Sofija Keita Krumina 3 14 5th 3rd 3rd 3rd
736 Tartu Spordiklubi Velo EST Paula Palmiste 4 16 2nd 6th 4th 4th
94 BMX Turku FIN Aida Teikari 5 19 3rd 5th 6th 5th
30 Tampere Bike Club FIN Riina Pietilä 6 19 4th 4th 5th 6th
867 SPB ON Russia Team RU Radamira Potashova 7 27 6th 7th 7th 7th

Boys 7 (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
12 BMX Riga/RRS LVA Bruno Vanags 1st 3 1st 1st 1st
101 BMX Riga/RRS LVA Noa Liepiņš 2nd 5 2nd 1st 2nd
339 BMX Club Talava LVA Toms Visnevskis 3rd 4 1st 2nd 1st
402 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Lūkass Soļims 4th 10 3rd 5th 2nd
116 BMX Riga/RRS LVA Francis Daugulis 5th 10 4th 3rd 3rd
889 SM Dubysa LT Jaunius Čepulėnas 6th 8 2nd 2nd 4th
127 BMX Riga/RRS LVA Kristaps Martinsons 7th 10 4th 3rd 3rd
38 SPB ON Russia Team RU Mikhail Konovalov 8th 11 3rd 4th 4th
40 BMX Helsinki FIN Saku Keskiaho 1st-B 14 5th 4th 5th
120 BMX Riga/RRS LVA Roberts Martinsons 2nd-B 15 5th 5th 5th
46 BMX Helsinki FIN Elmo Santala 3rd-B 18 6th 6th 6th
6 BMX Turku FIN Miro Rantanen 4th-B 18 6th 6th 6th

Boys 8 (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
444 BMX Helsinki FIN Kaapo Kurkela 1st 2nd 3 1st 1st 1st
4 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Patriks Krauklis 2nd 1st 3 1st 1st 1st
100 BMX Riga/RRS LVA Ralfs Rātnieks 3rd 2nd 9 3rd 3rd 3rd
62 BMX Riga/RRS LVA Rinalds Bāris 4th 1st 6 2nd 2nd 2nd
337 BMX Club Talava LVA Agris Berzins 5th 3rd 8 2nd 4th 2nd
838 SPB ON Russia Team RU Alexander Meshchaninov 6th 3rd 6 2nd 2nd 2nd
830 SM Dubysa LT Vytautas Šatas 7th 4th 3 1st 1st 1st
500 BMX Helsinki FIN Leon Solanto 8th 4th 12 4th 4th 4th
878 SPB ON Russia Team RU Kirill Nikolaev 1st-B 5th 9 3rd 3rd 3rd
313 BMX Club Talava LVA Renars Rubins 2nd-B 5th 11 4th 2nd 5th
911 Tampere Bike Club FIN Väinö Lemivaara 3rd-B 6th 10 4th 3rd 3rd
44 Tampere Bike Club FIN Niklas Brander 4th-B 6th 12 3rd 4th 5th
111 BMX Riga/RRS LVA Marsels Daude - 14 5th 5th 4th
353 BMX Club Talava LVA Gustavs Stekis - 15 5th REL:6 4th
776 Spot Of Tallinn EST Konrad Kasemaa - 15 5th 5th 5th
803 SPB ON Russia Team RU Matvei Maskalik - 17 6th 5th 6th
412 BMX Helsinki FIN Niki Peltopuro - 18 6th 6th 6th
221 Märsta BMX SWE Hampus Westberg - 19 6th 7th 6th
210 Tampere Bike Club FIN Joona Lötjönen - 20 7th 6th 7th

Girls 9-10 (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
610 BMX Club Talava LVA Adelina Karklina 1 4 1st 1st 1st 1st
333 BMX Club Talava LVA Madara Kate Treimane 2 9 3rd 2nd 2nd 2nd
780 Spot Of Tallinn EST Ete Vapper 3 11 2nd 3rd 3rd 3rd
295 BMX Club Talava LVA Alise Boikova 4 16 4th 4th 4th 4th
404 Tampere Bike Club FIN Saga Ahtiainen 5 20 5th 5th 5th 5th
208 Tampere Bike Club FIN Pihla Sahi 6 24 6th 6th 6th 6th

Boys 9 (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
401 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Markuss Soļims 1st 1st 6 2nd 2nd 2nd
524 BMX Club "Ozolēni" LVA Bruno Hartmanis 2nd 2nd 6 3rd 2nd 1st
95 BMX Riga/RRS LVA Marks Ņikiforovs 3rd 1st 3 1st 1st 1st
829 BMX Turku FIN Oliver Vuosku 4th 2nd 7 4th 1st 2nd
131 BMX Riga/RRS LVA Krišjānis Briedis 5th 4th 7 1st 3rd 3rd
545 Smiltenes BJSS LVA Sandijs Abolins 6th 4th 9 4th 2nd 3rd
726 Tartu Spordiklubi Velo EST Ruudi Lumiste 7th 3rd 3 1st 1st 1st
198 BMX Marupe Club LVA Rauls Petkevics 8th 3rd 11 3rd 4th 4th
530 BMX Helsinki FIN Jami Sydänneva 1st-B 6th 7 2nd 3rd 2nd
841 SPB ON Russia Team RU Konstantin Iastreb 2nd-B 5th 12 2nd 5th 5th
134 Tampere Bike Club FIN Eeli Mäkinen 3rd-B 6th 12 4th 3rd 5th
209 BMX Helsinki FIN Axel Nurmenkari 4th-B 5th 11 3rd 4th 4th
22 BMX Riga/RRS LVA Alvis Pivors - 13 5th 5th 3rd
831 SPB ON Russia Team RU Konstantin Karpinskiy - 14 6th 4th 4th
78 BMX Helsinki FIN Lauris Krastins - 15 5th 5th 5th
991 BMX Helsinki FIN Nooa Saarela - 17 5th 6th 6th
311 Retkikunta Racing FIN Nuutti Olenius - 18 6th 6th 6th
84 BMX Helsinki FIN Vilho Santala - 18 6th 6th 6th

Boys 10 (25 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Tartu Spordiklubi Velo EST Sten Tristan Raid 1st 2nd 3 1st 1st 1st
90 BMX Riga/RRS LVA Eduards Salmanis 2nd 2nd 8 2nd 4th 2nd
19 BMX Riga/RRS LVA Rūdolfs Sīklis 3rd 1st 3 1st 1st 1st
33 Märsta BMX SWE Jesper Wahlberg 4th 1st 3 1st 1st 1st
99 BMX Riga/RRS LVA Ralfs Spila 5th 3rd 8 3rd 2nd 3rd
59 BMX Riga/RRS LVA Ernests Posums 6th 4th 6 2nd 2nd 2nd
16 BMX Helsinki FIN Kasper Hickman 7th 3rd 3 1st 1st 1st
35 BMX Riga/RRS LVA Markuss Ozolnieks 8th 4th 8 2nd 3rd 3rd
14 BMX Riga/RRS LVA Edvards Tūters 1st-B 5th 11 4th 3rd 4th
999 BMX Turku FIN Eelis Nurmi 2nd-B 5th 8 4th 2nd 2nd
709 Tartu Spordiklubi Velo EST Oliver-Siim Simenson 3rd-B 6th 12 3rd 4th 5th
52 BMX Helsinki FIN Iivari Vornanen 4th-B 6th 6 2nd 2nd 2nd
796 Spot Of Tallinn EST Luukas Lajal 5th-B 7th 9 3rd 3rd 3rd
24 BMX Riga/RRS LVA Ralfs Dimants 6th-B 7th 11 3rd 5th 3rd
36 Märsta BMX SWE Melvin Molén 7th-B 8th 12 4th 3rd 5th
779 Spot Of Tallinn EST Mattias Vapper 8th-B 8th 13 4th 5th 4th
746 Tartu Spordiklubi Velo EST Rico Kandi - 14 6th 4th 4th
275 Tampere Bike Club FIN Aleksi Reiju - 14 5th 5th 4th
600 BMX Turku FIN Sisu Saali - 14 5th 4th 5th
350 BMX Club Talava LVA Arturs Roberts Krumins - 15 5th 5th 5th
256 BMX Helsinki FIN Oskari Känsälä - 17 5th 6th 6th
724 Tartu Spordiklubi Velo EST Aaron Mattias Pani - 18 6th 6th DNF:6
80 Espoo Bike Club FIN Aaron Ylhäisi - 18 6th 6th 6th
608 Märsta BMX SWE Nataniel Dimitrijevic - 19 6th 7th 6th
66 BMX Turku FIN Juho Rantanen - 20 7th 6th 7th

Girls 11-13 (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
555 Smiltenes BJSS LVA Veronika Sturiska 1 4 1st 1st 1st 1st
321 BMX Helsinki FIN Diana Sittnikow 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
105 Tampere Bike Club FIN Noora Järvinen 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
512 CC Picaro FIN Ninna  Heiniö 4 16 4th 4th 4th 4th

Boys 11 (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
8 BMX Marupe Club LVA Emils Allers 1st 3 1st 1st 1st
202 BMX Marupe Club LVA Adrians Jermakovs 2nd 3 1st 1st 1st
173 BMX Marupe Club LVA Renars Ruza 3rd 6 2nd 2nd 2nd
53 BMX Riga/RRS LVA Tomass Zutis 4th 12 4th 3rd 5th
325 BMX Club Talava LVA Toms Stekis 5th 10 3rd 4th 3rd
255 Tampere Bike Club FIN Olavi Kiviniemi 6th 10 6th 2nd 2nd
84 BMX Riga/RRS LVA Henrijs Šarakovs 7th 8 2nd 3rd 3rd
228 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Markuss Krauklis 8th 11 3rd 4th 4th
757 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Oskar Lehto 1st-B 20 7th 7th 6th
555 BMX Helsinki FIN Pyry Kurkela 2nd-B 14 5th 5th 4th
62 CC Picaro FIN Verneri Polas 3rd-B 18 6th 6th 6th
93 BMX Turku FIN Alex Teikari 4th-B 18 5th 6th 7th
72 SPB ON Russia Team RU Ivan Melnik 5th-B 20 4th 8th 8th
258 BMX Helsinki FIN Aku Kanerva 6th-B 21 7th 7th 7th
9 BMX Turku FIN Miika Rantanen 7th-B 24 8th 8th 8th
899 SM Dubysa LT Aidas Čepulėnas CR-B 18 8th 5th 5th

Boys 12 (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
18 BMX Riga/RRS LVA Edgars Langmanis 1st 5 2nd 2nd 1st
73 BMX Riga/RRS LVA Kristers Oiguss 2nd 12 4th 3rd 5th
329 BMX Club Talava LVA Ralfs Fridvalds 3rd 9 3rd 4th 2nd
616 BMX Turku FIN Benjamin Koivisto 4th 8 3rd 2nd 3rd
191 BMX Marupe Club LVA Daniels Ozols 5th 7 2nd 3rd 2nd
735 Tartu Spordiklubi Velo EST Tõnis Mugra DNF 3 1st 1st 1st
888 SM Dubysa LT Mikas Jankus DNF 6 1st 1st 4th
548 Smiltenes BJSS LVA Ricards Lapins REL+2 12 4th 4th 4th
790 Spot Of Tallinn EST Mikk Metsaots 1st-B 13 5th 5th 3rd
207 Tampere Bike Club FIN Teo Sahi 2nd-B 15 5th 5th 5th

Boys 13-14 (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
15 BMX Riga/RRS LVA Mikus Freimanis 1st 1st 3 1st 1st 1st
18 BMX Helsinki FIN Axel Kantanen 2nd 2nd 4 1st 1st 2nd
332 BMX Club Talava LVA Emils Martins Treimanis 3rd 2nd 5 2nd 2nd 1st
61 Tampere Bike Club FIN Max Mäenpää 4th 3rd 11 4th 3rd 4th
334 BMX Club Talava LVA Markuss Tirons 5th 3rd 9 2nd 4th 3rd
351 BMX Club Talava LVA Niks Niezers 6th 4th 10 3rd 4th 3rd
846 SPB ON Russia Team RU Maksim Sakhatov 7th 1st 3 1st 1st 1st
91 BMX Turku FIN Joel Autio 8th 4th 6 2nd 2nd 2nd
111 BMX Turku FIN Edvin Leppänen 1st-B 6th 7 3rd 2nd 2nd
37 Märsta BMX SWE Vincent Molén 2nd-B 6th 11 4th 3rd 4th
869 SM Dubysa LT Augustas Baškys 3rd-B 5th 9 3rd 3rd 3rd
171 BMX Marupe Club LVA Noah Raphael Laake 4th-B 5th 12 4th 4th 4th
125 BMX Helsinki FIN Taneli Markkanen - 15 5th 5th 5th
612 Tampere Bike Club FIN Niko Matilainen - 15 5th 5th 5th
357 BMX Club Talava LVA Davis Janis Elbrets - 16 5th 5th DNF:6
605 Märsta BMX SWE Tristan Dimitrijevic - 17 6th 6th 5th
67 BMX Helsinki FIN Andreas Krause - 18 6th 6th 6th
55 BMX Helsinki FIN Alexander Shvedchikov - 18 6th 6th 6th
505 Tampere Bike Club FIN Luca Ahtiainen - 21 7th 7th 7th

Girls 14+ (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
860 SM Dubysa LT Vėja Baškytė 1st 3 1st 1st 1st
351 Älvsjö BMX SWE Felicia Klingström 2nd 6 2nd 2nd 2nd
4 BMX Club Talava LVA Liva Lizete Glazere 3rd 3 1st 1st 1st
757 Rein Taaramäe rattaklubi EST Anni Annama 4th 8 2nd 3rd 3rd
60 BMX Riga/RRS LVA Helēna Amanda Brūvere 5th 7 3rd 2nd 2nd
123 SMK Uppsala SWE Sofia Waltari 6th 12 4th 4th 4th
88 Hyvinkään Pyöräilijät FIN Heini Ilmarinen 7th 9 3rd 3rd 3rd
369 BMX Club Talava LVA Zane Andersone 1st-B 15 5th 5th 5th
151 BMX Marupe Club LVA Beate Zihare ## CR:6 DNS DNS

Boys 15-16 (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
667 BMX Helsinki FIN Antti Laakkonen 1st 3 1st 1st 1st
17 Märsta BMX SWE William Levin 2nd 11 3rd 5th 3rd
69 BMX Riga/RRS LVA Ivars Svarinskis 3rd 8 3rd 3rd 2nd
781 Spot Of Tallinn EST Karl Lausing 4th 6 1st 4th 1st
860 Šiaulių sporto gimnazija LT Gustas Usevičius 5th 9 4th 2nd 3rd
19 BMX Turku FIN Leo Autio 6th 10 2nd 2nd 6th
579 BMX klubs Madona LVA Daniels Eglītis 7th 7 2nd 1st 4th
36 BMX Riga/RRS LVA Oto Kalniņš 8th 9 4th 3rd 2nd
846 SPB ON Russia Team RU Kirill Kuznetsov 1st-B 18 6th 7th 5th
308 BMX Helsinki FIN Anton Holmberg 2nd-B 16 5th 6th 5th
550 Smiltenes BJSS LVA Ronalds Kalnins 3rd-B 14 6th 4th 4th
200 BMX Marupe Club LVA Benjamin Connor Laake 4th-B 20 7th 6th 7th
777 Spot Of Tallinn EST Andren Kaju CR-B 16 5th 5th 6th

Men 17+ (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
96 BMX Riga/RRS LVA Valters Nodievs 1 8 2nd 2nd 2nd 2nd
18 Märsta BMX SWE Kim Wedin 2 9 4th 3rd 1st 1st
401 Älvsjö BMX SWE Oskar Åberg 3 9 1st 1st 4th 3rd
324 BMX Club Talava LVA Roberts Treimanis 4 18 3rd 8th 3rd 4th
645 Tartu Spordiklubi Velo EST Ardo Oks 5 21 5th 5th 6th 5th
787 SPB ON Russia Team RU Daniil Mitiushkin 6 23 6th 4th 5th 8th
777 Spot Of Tallinn EST Karl Kärgets 7 26 7th 6th 7th 6th
923 Tampere Bike Club FIN Heikki Järvinen 8 30 8th 7th 8th 7th

Elite Women (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
212 Smiltenes BJSS LVA Vineta Petersone 1 4 1st 1st 1st 1st
155 SPB ON Russia Team RU Viktoria Vaskova 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
36 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Vanesa Buldinska 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
55 Spot Of Tallinn EST Ketlin Tekkel 4 16 4th 4th 4th 4th

Elite Men (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
76 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Helvijs Babris 1st 3 1st 1st 1st
772 SM Dubysa LT Gabrielius Pabijanskas 2nd 5 1st 2nd 2nd
138 BMX Club Talava LVA Mikus Davids Strazdins 3rd 4 2nd 1st 1st
302 BMX Club Talava LVA Edvards Glazers (JM) 4th 7 2nd 3rd 2nd
12 Märsta BMX SWE Einar Lindberg (JM) 5th 12 5th 4th 3rd
809 BMX Club Talava LVA Rinalds Janis Karklins (JM) 6th 12 4th 3rd 5th
150 BMX Marupe Club LVA Valters Dzelme (JM) 7th 10 3rd 4th 3rd
390 Älvsjö BMX SWE Lucas Klingström (JM) 8th 10 4th 2nd 4th
833 SPB ON Russia Team RU Aleksandr Tverdoy (JM) 1st-B 17 7th 6th 4th
566 Tampere Bike Club FIN Patrik Bergman (JM) 2nd-B 19 5th 7th 7th
44 BMX Riga/RRS LVA Mareks Balodis (JM) 3rd-B 17 6th 5th 6th
996 BMX Helsinki FIN Tommi Lehtonen 4th-B 17 6th 5th 6th
803 BMX Riga/RRS LVA Filips Krists Rozitis (JM) CR-B 14 3rd 6th 5th

Top of Report