End of Report

Polar BMX Games 2018

Polar

BMX EVENT MANAGER, Report Created 23.Sep.2018 14:15:47

FULL RESULTS

Total Entries = 137

Total Riders = 137

Boys 6 (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
162 BMX Helsinki FIN Veikka Sivola 1st 1st 7 2nd 3rd 2nd
2 BMX Marupe Club LVA Marks Svalkovskis 2nd 1st 3 1st 1st 1st
127 Tampere Bike Club FIN Vili Laukkanen 3rd 2nd 8 3rd 2nd 3rd
705 SPB ON Russia Team RU Kirill Ivanov 4th 2nd 8 4th 2nd 2nd
345 BMX Club Talava LVA Valters Ozols 5th 3rd 4 1st 1st 2nd
837 SPB ON Russia Team RU Ruslan Izmaylov 6th 4th 5 2nd 2nd 1st
112 BMX Riga/RRS LVA Marko Daude 7th 3rd 3 1st 1st 1st
981 BMX Helsinki FIN Krister Törnroos 8th 4th 6 2nd 2nd 2nd
271 Tampere Bike Club FIN Aku Laukkanen 1st-B 6th 12 4th 4th 4th
651 Gulbenes Velo fans LVA Dominiks Zušs 2nd-B 5th 9 3rd 3rd 3rd
56 SPB ON Russia Team RU Fedor Murygin 3rd-B 7th 9 3rd 3rd 3rd
47 Tampere Bike Club FIN Neo Kopakkala 4th-B 8th 14 4th 4th 6th
913 Tampere Bike Club FIN Veikko Lemivaara 5th-B 6th 7 1st 3rd 3rd
1046 Espoo Bike Club FIN Luka Mäkelä 6th-B 7th 11 3rd 4th 4th
21 BMX Riga/RRS LVA Valters Ancāns CR-B 5th 7 5th 1st 1st
124 BMX Helsinki FIN Uolevi Markkanen DNS 14# 5th 4th 5th
1097 Espoo Bike Club FIN Ravel-Andero Laevik - 12 2nd 5th 5th
278 SPB ON Russia Team RU Sergei Mostov - 15 6th 5th 4th
841 Russia, Moscow RU Timofey Manaev - 15 4th REL+2:7 4th
331 BMX Club Talava LVA Jekabs Ozols - 15 5th 5th 5th
26 SPB ON Russia Team RU Filipp Kreer - 16 5th 6th 5th
110 BMX Helsinki FIN Eino Haapiainen - 18 6th 6th 6th

Girls 7 (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
736 Tartu Spordiklubi Velo EST Paula Palmiste 1 4 1st 1st 1st 1st
176 BMX Turku FIN Emma Nurmi 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
867 SPB ON Russia Team RU Radamira Potashova 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
99 SPB ON Russia Team RU Anna Konovalov 4 16 4th 4th 4th 4th
140 BMX Helsinki FIN Salla Keskiaho 5 20 5th 5th 5th 5th

Boys 7 (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
12 BMX Riga/RRS LVA Bruno Vanags 1st 3 1st 1st 1st
101 BMX Riga/RRS LVA Noa Liepiņš 2nd 3 1st 1st 1st
339 BMX Club Talava LVA Toms Visnevskis 2nd 6 2nd 2nd 2nd
402 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Lūkass Soļims 4th 8 3rd 3rd 2nd
40 BMX Helsinki FIN Saku Keskiaho 5th 10 3rd 3rd 4th
38 SPB ON Russia Team RU Mikhail Konovalov 6th 12 5th 4th 3rd
46 BMX Helsinki FIN Elmo Santala 7th 14 4th 5th 5th
22 BMX Helsinki FIN Emil Iso-Markku 8th 7 2nd 2nd 3rd
127 BMX Riga/RRS LVA Kristaps Martinsons 1st-B 15 REL+2:7 4th 4th
120 BMX Riga/RRS LVA Roberts Martinsons 2nd-B 14 4th 5th 5th

Girls 8-11 (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
610 BMX Club Talava LVA Adelina Karklina 1 4 1st 1st 1st 1st
940 Russia, Moscow RU Olga Manaeva 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
780 Spot Of Tallinn EST Ete Vapper 3 14 4th 4th 3rd 3rd
30 Tampere Bike Club FIN Riina Pietilä 4 14 3rd 3rd 4th 4th
295 BMX Club Talava LVA Alise Boikova 5 20 5th 5th 5th 5th

Boys 8-9 (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
401 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Markuss Soļims 1st 1st 4 1st 1st 2nd
198 BMX Marupe Club LVA Rauls Petkevics 2nd 1st 8 2nd 3rd 3rd
95 BMX Riga/RRS LVA Marks Ņikiforovs 3rd 2nd 3 1st 1st 1st
444 BMX Helsinki FIN Kaapo Kurkela 4th 3rd 9 5th 2nd 2nd
838 SPB ON Russia Team RU Alexander Meshchaninov 5th 4th 10 1st 2nd REL+2:7
545 Smiltenes BJSS LVA Sandijs Abolins 6th 3rd 5 2nd 2nd 1st
931 Russia, Moscow RU Yury Avchukhov 7th 2nd 6 4th 1st 1st
337 BMX Club Talava LVA Agris Berzins 8th 4th 10 2nd 5th 3rd
500 BMX Helsinki FIN Leon Solanto 1st-B 6th 9 3rd 3rd 3rd
134 Tampere Bike Club FIN Eeli Mäkinen 2nd-B 5th 8 3rd 3rd 2nd
776 Spot Of Tallinn EST Konrad Kasemaa 3rd-B 5th 3 1st 1st 1st
78 BMX Helsinki FIN Lauris Krastins 4th-B 6th 12 4th 4th 4th
111 BMX Riga/RRS LVA Marsels Daude 5th-B 8th 11 3rd 4th 4th
84 BMX Helsinki FIN Vilho Santala 6th-B 7th 6 2nd 2nd 2nd
1001 Espoo Bike Club FIN Miko Mäkelä 7th-B 7th 9 3rd 3rd 3rd
911 Tampere Bike Club FIN Väinö Lemivaara 8th-B 8th 12 4th 4th 4th
878 SPB ON Russia Team RU Kirill Nikolaev - 13 5th 4th 4th
991 BMX Helsinki FIN Nooa Saarela - 14 4th 5th 5th
210 Tampere Bike Club FIN Joona Lötjönen - 15 5th 5th 5th
803 SPB ON Russia Team RU Matvei Maskalik - 15 5th 5th 5th

Boys 10-11 (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 M-PTS M 1 M 2 M 3
8 BMX Marupe Club LVA Emils Allers 1st 1st 3 1st 1st 1st
202 BMX Marupe Club LVA Adrians Jermakovs 2nd 2nd 4 1st 1st 2nd
7 Tartu Spordiklubi Velo EST Sten Tristan Raid 3rd 1st 6 2nd 2nd 2nd
173 BMX Marupe Club LVA Renars Ruza 4th 2nd 5 2nd 2nd 1st
999 BMX Turku FIN Eelis Nurmi 5th 3rd 7 2nd 3rd 2nd
757 Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST Oskar Lehto 6th 4th 9 3rd 3rd 3rd
555 BMX Helsinki FIN Pyry Kurkela 7th 4th 8 3rd 2nd 3rd
255 Tampere Bike Club FIN Olavi Kiviniemi 8th 3rd 3 1st 1st 1st
746 Tartu Spordiklubi Velo EST Rico Kandi 1st-B 5th 12 4th 4th 4th
62 CC Picaro FIN Verneri Polas 2nd-B 6th 10 3rd 4th 3rd
24 BMX Riga/RRS LVA Ralfs Dimants 3rd-B 6th 11 4th 3rd 4th
796 Spot Of Tallinn EST Luukas Lajal DNF-B 5th 12 4th 4th 4th
256 BMX Helsinki FIN Oskari Känsälä - 15 5th 5th 5th
779 Spot Of Tallinn EST Mattias Vapper - 15 5th 5th 5th
72 SPB ON Russia Team RU Ivan Melnik - 16 5th 5th 6th
724 Tartu Spordiklubi Velo EST Aaron Mattias Pani - 17 6th 6th 5th
50 Tampere Bike Club FIN Juhana Pietilä - 18 6th 6th 6th
90 BMX Riga/RRS LVA Eduards Salmanis - ## CR:8 DNS DNS

Girls 12-15 (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
555 Smiltenes BJSS LVA Veronika Sturiska 1 9 6th 1st 1st 1st
351 Älvsjö BMX SWE Felicia Klingström 2 13 7th 2nd 2nd 2nd
757 Rein Taaramäe rattaklubi EST Anni Annama 3 13 3rd 3rd 3rd 4th
60 BMX Riga/RRS LVA Helēna Amanda Brūvere 4 15 4th 4th 4th 3rd
321 BMX Helsinki FIN Diana Sittnikow 5 16 1st 5th 5th 5th
105 Tampere Bike Club FIN Noora Järvinen 6 20 2nd 6th 6th 6th
25 Club Unknown ? Saana Korhonen 7 26 5th 7th 7th 7th

Boys 12-13 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
171 BMX Marupe Club LVA Noah Raphael Laake 1 4 1st 1st 1st 1st
191 BMX Marupe Club LVA Daniels Ozols 2 8 2nd 2nd 2nd 2nd
616 BMX Turku FIN Benjamin Koivisto 3 15 3rd 4th 4th 4th
790 Spot Of Tallinn EST Mikk Metsaots 4 18 6th 6th 3rd 3rd
67 BMX Helsinki FIN Andreas Krause 5 19 4th 3rd 6th 6th
548 Smiltenes BJSS LVA Ricards Lapins 6 20 5th 5th 5th 5th
125 BMX Helsinki FIN Taneli Markkanen 7 28 7th 7th 7th 7th
35 CC Picaro FIN Veeti Polas 8 32 8th 8th 8th 8th

Boys 14-15 (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
17 Märsta BMX SWE William Levin 1st 4 1st 2nd 1st
69 BMX Riga/RRS LVA Ivars Svarinskis 2nd 7 2nd 3rd 2nd
579 BMX klubs Madona LVA Daniels Eglītis 3rd 7 3rd 1st 3rd
111 BMX Turku FIN Edvin Leppänen 4th 12 4th 4th 4th
846 SPB ON Russia Team RU Maksim Sakhatov 5th 4 2nd 1st 1st
18 BMX Helsinki FIN Axel Kantanen 6th 5 1st 2nd 2nd
550 Smiltenes BJSS LVA Ronalds Kalnins 7th 9 3rd 3rd 3rd
777 Spot Of Tallinn EST Andren Kaju 8th 12 4th 4th 4th
200 BMX Marupe Club LVA Benjamin Connor Laake 1st-B 16 6th 5th 5th
55 BMX Helsinki FIN Alexander Shvedchikov 2nd-B 15 5th 5th 5th
91 BMX Turku FIN Joel Autio ## 5th CR:8 DNS

Men 16+ 20/24" (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
401 Älvsjö BMX SWE Oskar Åberg 1st 3 1st 1st 1st
787 SPB ON Russia Team RU Daniil Mitiushkin 2nd 6 2nd 2nd 2nd
781 Spot Of Tallinn EST Karl Lausing 3rd 7 3rd 1st 3rd
645 Tartu Spordiklubi Velo EST Ardo Oks 4th 9 3rd 3rd 3rd
19 BMX Turku FIN Leo Autio 5th 5 1st 2nd 2nd
308 BMX Helsinki FIN Anton Holmberg 6th 12 4th 4th 4th
143 BMX Helsinki FIN Antti Känsälä 7th 13 4th 4th 5th
569 Smiltenes BJSS LVA Renars Auga REL+2 6 2nd 3rd 1st
98 BMX Helsinki FIN Jouni Jalkanen 1st-B 15 6th 5th 4th
716 Tartu Spordiklubi Velo EST Egert Pani 2nd-B 18 6th 6th 6th
75 BMX Helsinki FIN Jere Santala 3rd-B 17 5th 6th 6th
211 Tampere Bike Club FIN Toni Lötjönen 4th-B 21 7th 7th 7th
777 Spot Of Tallinn EST Karl Kärgets 5th-B 21 7th 7th 7th
923 Tampere Bike Club FIN Heikki Järvinen 6th-B 24 8th 8th 8th
931 Russia, Moscow RU Dmitry Avchukhov 7th-B 24 8th 8th 8th
846 SPB ON Russia Team RU Kirill Kuznetsov 8th-B 15 5th 5th 5th

Women 16+ / WE (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
36 BMX club "Mitavas Kumeli" LVA Vanesa Buldinska 1 6 3rd 1st 1st 1st
155 SPB ON Russia Team RU Viktoria Vaskova 2 8 1st 2nd 3rd 2nd
4 BMX Club Talava LVA Liva Lizete Glazere 3 10 2nd 3rd 2nd 3rd
88 Hyvinkään Pyöräilijät FIN Heini Ilmarinen 4 16 4th 4th 4th 4th

Men Pro 16+ (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
76 Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA Helvijs Babris 1st 5 2nd 2nd 1st
138 BMX Club Talava LVA Mikus Davids Strazdins 2nd 4 1st 1st 2nd
803 BMX Riga/RRS LVA Filips Krists Rozitis 3rd 9 3rd 3rd 3rd
302 BMX Club Talava LVA Edvards Glazers 4th 3 1st 1st 1st
833 SPB ON Russia Team RU Aleksandr Tverdoy 5th 10 3rd 3rd 4th
390 Älvsjö BMX SWE Lucas Klingström 6th 12 4th 4th 4th
150 BMX Marupe Club LVA Valters Dzelme 7th 9 2nd 4th 3rd
12 Märsta BMX SWE Einar Lindberg 8th 8 4th 2nd 2nd
566 Tampere Bike Club FIN Patrik Bergman CR-B 15 5th 5th 5th
996 BMX Helsinki FIN Tommi Lehtonen CR-B 15 5th 5th 5th
809 BMX Club Talava LVA Rinalds Janis Karklins ## CR:8 DNS DNS

Top of Report