End of Report

Polar BMX Games 2018

Polar

BMX EVENT MANAGER, Report Created 23.Sep.2018 11:07:22

Total Entries = 137

Total Riders = 137



Boys 6 (22 Riders)

Boys 6, Heat 1
-- Race Number -- Boys 6, Heat 1
4 28 52 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 - - -
2 7 4 124 Uolevi Markkanen BMX Helsinki FIN
3 5 6 112 Marko Daude BMX Riga/RRS LVA
4 8 2 - - -
5 1 7 981 Krister Törnroos BMX Helsinki FIN
6 3 5 56 Fedor Murygin SPB ON Russia Team RU
7 6 1 841 Timofey Manaev Russia, Moscow RU
8 2 3 - - -

Boys 6, Heat 2
-- Race Number -- Boys 6, Heat 2
2 26 50 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 162 Veikka Sivola BMX Helsinki FIN
2 7 4 127 Vili Laukkanen Tampere Bike Club FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 331 Jekabs Ozols BMX Club Talava LVA
5 1 7 2 Marks Svalkovskis BMX Marupe Club LVA
6 3 5 - - -
7 6 1 271 Aku Laukkanen Tampere Bike Club FIN
8 2 3 - - -

Boys 6, Heat 3
-- Race Number -- Boys 6, Heat 3
3 27 51 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 - - -
2 7 4 47 Neo Kopakkala Tampere Bike Club FIN
3 5 6 26 Filipp Kreer SPB ON Russia Team RU
4 8 2 - - -
5 1 7 278 Sergei Mostov SPB ON Russia Team RU
6 3 5 651 Dominiks Zušs Gulbenes Velo fans LVA
7 6 1 345 Valters Ozols BMX Club Talava LVA
8 2 3 837 Ruslan Izmaylov SPB ON Russia Team RU

Boys 6, Heat 4
-- Race Number -- Boys 6, Heat 4
4 28 52 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 913 Veikko Lemivaara Tampere Bike Club FIN
2 7 4 1046 Luka Mäkelä Espoo Bike Club FIN
3 5 6 705 Kirill Ivanov SPB ON Russia Team RU
4 8 2 - - -
5 1 7 21 Valters Ancāns BMX Riga/RRS LVA
6 3 5 - - -
7 6 1 110 Eino Haapiainen BMX Helsinki FIN
8 2 3 1097 Ravel-Andero Laevik Espoo Bike Club FIN



Girls 7 (5 Riders)

Girls 7, Heat 1
-- Race Number -- Girls 7, Heat 1
5 29 53 Results on points after Motos
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 99 Anna Konovalov SPB ON Russia Team RU
2 7 4 140 Salla Keskiaho BMX Helsinki FIN
3 5 6 736 Paula Palmiste Tartu Spordiklubi Velo EST
4 8 2 - - -
5 1 7 - - -
6 3 5 867 Radamira Potashova SPB ON Russia Team RU
7 6 1 - - -
8 2 3 176 Emma Nurmi BMX Turku FIN



Boys 7 (10 Riders)

Boys 7, Heat 1
-- Race Number -- Boys 7, Heat 1
6 30 54 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 101 Noa Liepiņš BMX Riga/RRS LVA
2 7 4 40 Saku Keskiaho BMX Helsinki FIN
3 5 6 120 Roberts Martinsons BMX Riga/RRS LVA
4 8 2 - - -
5 1 7 339 Toms Visnevskis BMX Club Talava LVA
6 3 5 - - -
7 6 1 38 Mikhail Konovalov SPB ON Russia Team RU
8 2 3 - - -

Boys 7, Heat 2
-- Race Number -- Boys 7, Heat 2
7 31 55 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 127 Kristaps Martinsons BMX Riga/RRS LVA
2 7 4 - - -
3 5 6 22 Emil Iso-Markku BMX Helsinki FIN
4 8 2 - - -
5 1 7 402 Lūkass Soļims BMX club "Mitavas Kumeli" LVA
6 3 5 46 Elmo Santala BMX Helsinki FIN
7 6 1 - - -
8 2 3 12 Bruno Vanags BMX Riga/RRS LVA



Girls 8-11 (5 Riders)

Girls 8-11, Heat 1
-- Race Number -- Girls 8-11, Heat 1
8 32 56 Results on points after Motos
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 780 Ete Vapper Spot Of Tallinn EST
2 7 4 30 Riina Pietilä Tampere Bike Club FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 610 Adelina Karklina BMX Club Talava LVA
5 1 7 - - -
6 3 5 940 Olga Manaeva Russia, Moscow RU
7 6 1 - - -
8 2 3 295 Alise Boikova BMX Club Talava LVA



Boys 8-9 (20 Riders)

Boys 8-9, Heat 1
-- Race Number -- Boys 8-9, Heat 1
9 33 57 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 838 Alexander Meshchaninov SPB ON Russia Team RU
2 7 4 878 Kirill Nikolaev SPB ON Russia Team RU
3 5 6 134 Eeli Mäkinen Tampere Bike Club FIN
4 8 2 - - -
5 1 7 337 Agris Berzins BMX Club Talava LVA
6 3 5 - - -
7 6 1 - - -
8 2 3 931 Yury Avchukhov Russia, Moscow RU

Boys 8-9, Heat 2
-- Race Number -- Boys 8-9, Heat 2
10 34 58 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 500 Leon Solanto BMX Helsinki FIN
2 7 4 78 Lauris Krastins BMX Helsinki FIN
3 5 6 210 Joona Lötjönen Tampere Bike Club FIN
4 8 2 - - -
5 1 7 545 Sandijs Abolins Smiltenes BJSS LVA
6 3 5 401 Markuss Soļims BMX club "Mitavas Kumeli" LVA
7 6 1 - - -
8 2 3 - - -

Boys 8-9, Heat 3
-- Race Number -- Boys 8-9, Heat 3
11 35 59 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 - - -
2 7 4 95 Marks Ņikiforovs BMX Riga/RRS LVA
3 5 6 991 Nooa Saarela BMX Helsinki FIN
4 8 2 - - -
5 1 7 111 Marsels Daude BMX Riga/RRS LVA
6 3 5 - - -
7 6 1 444 Kaapo Kurkela BMX Helsinki FIN
8 2 3 198 Rauls Petkevics BMX Marupe Club LVA

Boys 8-9, Heat 4
-- Race Number -- Boys 8-9, Heat 4
12 36 60 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 803 Matvei Maskalik SPB ON Russia Team RU
2 7 4 84 Vilho Santala BMX Helsinki FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 - - -
5 1 7 1001 Miko Mäkelä Espoo Bike Club FIN
6 3 5 - - -
7 6 1 911 Väinö Lemivaara Tampere Bike Club FIN
8 2 3 776 Konrad Kasemaa Spot Of Tallinn EST



Boys 10-11 (18 Riders)

Boys 10-11, Heat 1
-- Race Number -- Boys 10-11, Heat 1
13 37 61 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 779 Mattias Vapper Spot Of Tallinn EST
2 7 4 90 Eduards Salmanis BMX Riga/RRS LVA
3 5 6 796 Luukas Lajal Spot Of Tallinn EST
4 8 2 255 Olavi Kiviniemi Tampere Bike Club FIN
5 1 7 - - -
6 3 5 - - -
7 6 1 555 Pyry Kurkela BMX Helsinki FIN
8 2 3 999 Eelis Nurmi BMX Turku FIN

Boys 10-11, Heat 2
-- Race Number -- Boys 10-11, Heat 2
14 38 62 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 746 Rico Kandi Tartu Spordiklubi Velo EST
2 7 4 - - -
3 5 6 72 Ivan Melnik SPB ON Russia Team RU
4 8 2 724 Aaron Mattias Pani Tartu Spordiklubi Velo EST
5 1 7 7 Sten Tristan Raid Tartu Spordiklubi Velo EST
6 3 5 757 Oskar Lehto Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
7 6 1 - - -
8 2 3 8 Emils Allers BMX Marupe Club LVA

Boys 10-11, Heat 3
-- Race Number -- Boys 10-11, Heat 3
15 39 63 Transfer to Semi Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 50 Juhana Pietilä Tampere Bike Club FIN
2 7 4 - - -
3 5 6 - - -
4 8 2 24 Ralfs Dimants BMX Riga/RRS LVA
5 1 7 202 Adrians Jermakovs BMX Marupe Club LVA
6 3 5 62 Verneri Polas CC Picaro FIN
7 6 1 256 Oskari Känsälä BMX Helsinki FIN
8 2 3 173 Renars Ruza BMX Marupe Club LVA



Girls 12-15 (7 Riders)

Girls 12-15, Heat 1
-- Race Number -- Girls 12-15, Heat 1
16 40 64 Results on points after Motos
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 60 Helēna Amanda Brūvere BMX Riga/RRS LVA
2 7 4 555 Veronika Sturiska Smiltenes BJSS LVA
3 5 6 - - -
4 8 2 105 Noora Järvinen Tampere Bike Club FIN
5 1 7 25 Saana Korhonen Club Unknown ?
6 3 5 321 Diana Sittnikow BMX Helsinki FIN
7 6 1 351 Felicia Klingström Älvsjö BMX SWE
8 2 3 757 Anni Annama Rein Taaramäe rattaklubi EST



Boys 12-13 (8 Riders)

Boys 12-13, Heat 1
-- Race Number -- Boys 12-13, Heat 1
17 41 65 Results on points after Motos
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 616 Benjamin Koivisto BMX Turku FIN
2 7 4 548 Ricards Lapins Smiltenes BJSS LVA
3 5 6 171 Noah Raphael Laake BMX Marupe Club LVA
4 8 2 191 Daniels Ozols BMX Marupe Club LVA
5 1 7 35 Veeti Polas CC Picaro FIN
6 3 5 790 Mikk Metsaots Spot Of Tallinn EST
7 6 1 67 Andreas Krause BMX Helsinki FIN
8 2 3 125 Taneli Markkanen BMX Helsinki FIN



Boys 14-15 (11 Riders)

Boys 14-15, Heat 1
-- Race Number -- Boys 14-15, Heat 1
18 42 66 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 550 Ronalds Kalnins Smiltenes BJSS LVA
2 7 4 55 Alexander Shvedchikov BMX Helsinki FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 18 Axel Kantanen BMX Helsinki FIN
5 1 7 - - -
6 3 5 - - -
7 6 1 111 Edvin Leppänen BMX Turku FIN
8 2 3 846 Maksim Sakhatov SPB ON Russia Team RU

Boys 14-15, Heat 2
-- Race Number -- Boys 14-15, Heat 2
19 43 67 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 200 Benjamin Connor Laake BMX Marupe Club LVA
2 7 4 17 William Levin Märsta BMX SWE
3 5 6 777 Andren Kaju Spot Of Tallinn EST
4 8 2 91 Joel Autio BMX Turku FIN
5 1 7 - - -
6 3 5 69 Ivars Svarinskis BMX Riga/RRS LVA
7 6 1 - - -
8 2 3 579 Daniels Eglītis BMX klubs Madona LVA



Men 16+ 20/24" (16 Riders)

Men 16+ 20/24", Heat 1
-- Race Number -- Men 16+ 20/24", Heat 1
20 44 68 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 931 Dmitry Avchukhov Russia, Moscow RU
2 7 4 569 Renars Auga Smiltenes BJSS LVA
3 5 6 19 Leo Autio BMX Turku FIN
4 8 2 716 Egert Pani Tartu Spordiklubi Velo EST
5 1 7 777 Karl Kärgets Spot Of Tallinn EST
6 3 5 781 Karl Lausing Spot Of Tallinn EST
7 6 1 308 Anton Holmberg BMX Helsinki FIN
8 2 3 846 Kirill Kuznetsov SPB ON Russia Team RU

Men 16+ 20/24", Heat 2
-- Race Number -- Men 16+ 20/24", Heat 2
21 45 69 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 143 Antti Känsälä BMX Helsinki FIN
2 7 4 98 Jouni Jalkanen BMX Helsinki FIN
3 5 6 401 Oskar Åberg Älvsjö BMX SWE
4 8 2 75 Jere Santala BMX Helsinki FIN
5 1 7 211 Toni Lötjönen Tampere Bike Club FIN
6 3 5 645 Ardo Oks Tartu Spordiklubi Velo EST
7 6 1 787 Daniil Mitiushkin SPB ON Russia Team RU
8 2 3 923 Heikki Järvinen Tampere Bike Club FIN



Women 16+ / WE (4 Riders)

Women 16+ / WE, Heat 1
-- Race Number -- Women 16+ / WE, Heat 1
22 46 70 Results on points after Motos
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 155 Viktoria Vaskova SPB ON Russia Team RU
2 7 4 88 Heini Ilmarinen Hyvinkään Pyöräilijät FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 4 Liva Lizete Glazere BMX Club Talava LVA
5 1 7 - - -
6 3 5 - - -
7 6 1 36 Vanesa Buldinska BMX club "Mitavas Kumeli" LVA
8 2 3 - - -



Men Pro 16+ (11 Riders)

Men Pro 16+, Heat 1
-- Race Number -- Men Pro 16+, Heat 1
23 47 71 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 - - -
2 7 4 566 Patrik Bergman Tampere Bike Club FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 - - -
5 1 7 150 Valters Dzelme BMX Marupe Club LVA
6 3 5 302 Edvards Glazers BMX Club Talava LVA
7 6 1 833 Aleksandr Tverdoy SPB ON Russia Team RU
8 2 3 12 Einar Lindberg Märsta BMX SWE

Men Pro 16+, Heat 2
-- Race Number -- Men Pro 16+, Heat 2
24 48 72 Transfer to Final
M1 M2 M3 PLATE NAME GROUP
1 4 8 809 Rinalds Janis Karklins BMX Club Talava LVA
2 7 4 996 Tommi Lehtonen BMX Helsinki FIN
3 5 6 - - -
4 8 2 76 Helvijs Babris Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
5 1 7 138 Mikus Davids Strazdins BMX Club Talava LVA
6 3 5 803 Filips Krists Rozitis BMX Riga/RRS LVA
7 6 1 - - -
8 2 3 390 Lucas Klingström Älvsjö BMX SWE

Top of Report