Helsinki

Helsinki KivikkoYleistä:

Suomen toistaiseksi anoa kansainväliset mitat täyttävä BMX-rata sijaitsee Helsingin Kivikon liikuntapuistossa, kehä-I:n ja Lahdenväylän risteyskohdan tuntumassa.

Rataa ylläpitää Pyöräkrossiparkki Oy ja BMX Helsinki Ry.

Radan malli:

Kivikko

Ajo-ohje radalle:

Radan osoite on Savikiekontie 6, Kivikon liikuntapuisto, Helsinki. Karttalinkki.

Kehä I:stä (tie 101) itään ajettaessa, Lahdenväylän (E75) liittymän jälkeen poistu oikealle Myllypuro/Kivikkoon ja käänny liikennevaloista vasemmalle. Kehä I:stä länteen ajettaessa poistu liittymästä oikealle Myllypuro/Kivikkoon ja käänny liikennevaloista oikealle.

Liikenneympyrästä poistu toisesta liittymästä Kivikko/Liikuntapuistoon. Savikiekontie kääntyy hetken kuluttua oikealle. Opastus: Liikuntapuisto.

Radan on suunnitellut Tom Ritzenhaler Elite Trax Inc:stä, joka suunnitteli radan myös mm. Lontoon Olympialaisiin 2012.

 

Kilpailutuloksia radalta:

Baltic Sea Cup Final & 6th Annual Season Final @Pyöräkrossiparkki 22.9.2018

Alkuerien tulokset tästä linkistä.

Boys 6 (24 Riders)
1 Vili Laukkanen Tampere Bike Club FIN
2 Kristaps Klavs Elbrets BMX Club Talava LVA
3 Marks Svalkovskis BMX Marupe Club LVA
4 Kirill Ivanov SPB ON Russia Team RU
5 Valters Ancāns BMX Riga/RRS LVA
6 Veikka Sivola BMX Helsinki FIN
7 Valters Ozols BMX Club Talava LVA
8 Metju Filips Mirks BMX Club Talava LVA
9 Marko Daude BMX Riga/RRS LVA
10 Ruslan Izmaylov SPB ON Russia Team RU
11 Krister Törnroos BMX Helsinki FIN
12 Dominiks Zušs Gulbenes Velo fans LVA
13 Aku Laukkanen Tampere Bike Club FIN
14 Fedor Murygin SPB ON Russia Team RU
15 Sergei Mostov SPB ON Russia Team RU
16 Veikko Lemivaara Tampere Bike Club FIN
Filipp Kreer SPB ON Russia Team RU
Lukass Muiznieks BMX Club Talava LVA
Karlis Andersons BMX Club Talava LVA
Neo Kopakkala Tampere Bike Club FIN
Oliver Nurmi CC Picaro FIN
Timofei Skobelev SPB ON Russia Team RU
Olli Heinonen BMX Helsinki FIN
Uolevi Markkanen BMX Helsinki FIN
Girls 7-8 (7 Riders)
1 Olga Manaeva Russia, Moscow RU
2 Ramona Bāre BMX Riga/RRS LVA
3 Sofija Keita Krumina BMX Club Talava LVA
4 Paula Palmiste Tartu Spordiklubi Velo EST
5 Aida Teikari BMX Turku FIN
6 Riina Pietilä Tampere Bike Club FIN
7 Radamira Potashova SPB ON Russia Team RU
Boys 7 (12 Riders)
1 Bruno Vanags BMX Riga/RRS LVA
2 Noa Liepiņš BMX Riga/RRS LVA
3 Toms Visnevskis BMX Club Talava LVA
4 Lūkass Soļims BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
5 Francis Daugulis BMX Riga/RRS LVA
6 Jaunius Čepulėnas SM Dubysa LT
7 Kristaps Martinsons BMX Riga/RRS LVA
8 Mikhail Konovalov SPB ON Russia Team RU
9 Saku Keskiaho BMX Helsinki FIN
10 Roberts Martinsons BMX Riga/RRS LVA
11 Elmo Santala BMX Helsinki FIN
12 Miro Rantanen BMX Turku FIN
Boys 8 (19 Riders)
1 Kaapo Kurkela BMX Helsinki FIN
2 Patriks Krauklis Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
3 Ralfs Rātnieks BMX Riga/RRS LVA
4 Rinalds Bāris BMX Riga/RRS LVA
5 Agris Berzins BMX Club Talava LVA
6 Alexander Meshchaninov SPB ON Russia Team RU
7 Vytautas Šatas SM Dubysa LT
8 Leon Solanto BMX Helsinki FIN
9 Kirill Nikolaev SPB ON Russia Team RU
10 Renars Rubins BMX Club Talava LVA
11 Väinö Lemivaara Tampere Bike Club FIN
12 Niklas Brander Tampere Bike Club FIN
Marsels Daude BMX Riga/RRS LVA
Gustavs Stekis BMX Club Talava LVA
Konrad Kasemaa Spot Of Tallinn EST
Matvei Maskalik SPB ON Russia Team RU
Niki Peltopuro BMX Helsinki FIN
Hampus Westberg Märsta BMX SWE
Joona Lötjönen Tampere Bike Club FIN
Girls 9-10 (6 Riders)
1 Adelina Karklina BMX Club Talava LVA
2 Madara Kate Treimane BMX Club Talava LVA
3 Ete Vapper Spot Of Tallinn EST
4 Alise Boikova BMX Club Talava LVA
5 Saga Ahtiainen Tampere Bike Club FIN
6 Pihla Sahi Tampere Bike Club FIN
Boys 9 (18 Riders)
1 Markuss Soļims BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
2 Bruno Hartmanis BMX Club ”Ozolēni” LVA
3 Marks Ņikiforovs BMX Riga/RRS LVA
4 Oliver Vuosku BMX Turku FIN
5 Krišjānis Briedis BMX Riga/RRS LVA
6 Sandijs Abolins Smiltenes BJSS LVA
7 Ruudi Lumiste Tartu Spordiklubi Velo EST
8 Rauls Petkevics BMX Marupe Club LVA
9 Jami Sydänneva BMX Helsinki FIN
10 Konstantin Iastreb SPB ON Russia Team RU
11 Eeli Mäkinen Tampere Bike Club FIN
12 Axel Nurmenkari BMX Helsinki FIN
Alvis Pivors BMX Riga/RRS LVA
Konstantin Karpinskiy SPB ON Russia Team RU
Lauris Krastins BMX Helsinki FIN
Nooa Saarela BMX Helsinki FIN
Nuutti Olenius Retkikunta Racing FIN
Vilho Santala BMX Helsinki FIN
Boys 10 (25 Riders)
1 Sten Tristan Raid Tartu Spordiklubi Velo EST
2 Eduards Salmanis BMX Riga/RRS LVA
3 Rūdolfs Sīklis BMX Riga/RRS LVA
4 Jesper Wahlberg Märsta BMX SWE
5 Ralfs Spila BMX Riga/RRS LVA
6 Ernests Posums BMX Riga/RRS LVA
7 Kasper Hickman BMX Helsinki FIN
8 Markuss Ozolnieks BMX Riga/RRS LVA
9 Edvards Tūters BMX Riga/RRS LVA
10 Eelis Nurmi BMX Turku FIN
11 Oliver-Siim Simenson Tartu Spordiklubi Velo EST
12 Iivari Vornanen BMX Helsinki FIN
13 Luukas Lajal Spot Of Tallinn EST
14 Ralfs Dimants BMX Riga/RRS LVA
15 Melvin Molén Märsta BMX SWE
16 Mattias Vapper Spot Of Tallinn EST
Rico Kandi Tartu Spordiklubi Velo EST
Aleksi Reiju Tampere Bike Club FIN
Sisu Saali BMX Turku FIN
Arturs Roberts Krumins BMX Club Talava LVA
Oskari Känsälä BMX Helsinki FIN
Aaron Mattias Pani Tartu Spordiklubi Velo EST
Aaron Ylhäisi Espoo Bike Club FIN
Nataniel Dimitrijevic Märsta BMX SWE
Juho Rantanen BMX Turku FIN
Girls 11-13 (4 Riders)
1 Veronika Sturiska Smiltenes BJSS LVA
2 Diana Sittnikow BMX Helsinki FIN
3 Noora Järvinen Tampere Bike Club FIN
4 Ninna  Heiniö CC Picaro FIN
Boys 11 (16 Riders)
1 Emils Allers BMX Marupe Club LVA
2 Adrians Jermakovs BMX Marupe Club LVA
3 Renars Ruza BMX Marupe Club LVA
4 Tomass Zutis BMX Riga/RRS LVA
5 Toms Stekis BMX Club Talava LVA
6 Olavi Kiviniemi Tampere Bike Club FIN
7 Henrijs Šarakovs BMX Riga/RRS LVA
8 Markuss Krauklis Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
9 Oskar Lehto Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
10 Pyry Kurkela BMX Helsinki FIN
11 Verneri Polas CC Picaro FIN
12 Alex Teikari BMX Turku FIN
13 Ivan Melnik SPB ON Russia Team RU
14 Aku Kanerva BMX Helsinki FIN
15 Miika Rantanen BMX Turku FIN
16 Aidas Čepulėnas SM Dubysa LT
Boys 12 (10 Riders)
1 Edgars Langmanis BMX Riga/RRS LVA
2 Kristers Oiguss BMX Riga/RRS LVA
3 Ralfs Fridvalds BMX Club Talava LVA
4 Benjamin Koivisto BMX Turku FIN
5 Daniels Ozols BMX Marupe Club LVA
6 Tõnis Mugra Tartu Spordiklubi Velo EST
6 Mikas Jankus SM Dubysa LT
8 Ricards Lapins Smiltenes BJSS LVA
9 Mikk Metsaots Spot Of Tallinn EST
10 Teo Sahi Tampere Bike Club FIN
Boys 13-14 (19 Riders)
1 Mikus Freimanis BMX Riga/RRS LVA
2 Axel Kantanen BMX Helsinki FIN
3 Emils Martins Treimanis BMX Club Talava LVA
4 Max Mäenpää Tampere Bike Club FIN
5 Markuss Tirons BMX Club Talava LVA
6 Niks Niezers BMX Club Talava LVA
7 Maksim Sakhatov SPB ON Russia Team RU
8 Joel Autio BMX Turku FIN
9 Edvin Leppänen BMX Turku FIN
10 Vincent Molén Märsta BMX SWE
11 Augustas Baškys SM Dubysa LT
12 Noah Raphael Laake BMX Marupe Club LVA
Taneli Markkanen BMX Helsinki FIN
Niko Matilainen Tampere Bike Club FIN
Davis Janis Elbrets BMX Club Talava LVA
Tristan Dimitrijevic Märsta BMX SWE
Andreas Krause BMX Helsinki FIN
Alexander Shvedchikov BMX Helsinki FIN
Luca Ahtiainen Tampere Bike Club FIN
Girls 14+ (9 Riders)
1 Vėja Baškytė SM Dubysa LT
2 Felicia Klingström Älvsjö BMX SWE
3 Liva Lizete Glazere BMX Club Talava LVA
4 Anni Annama Rein Taaramäe rattaklubi EST
5 Helēna Amanda Brūvere BMX Riga/RRS LVA
6 Sofia Waltari SMK Uppsala SWE
7 Heini Ilmarinen Hyvinkään Pyöräilijät FIN
8 Zane Andersone BMX Club Talava LVA
9 Beate Zihare BMX Marupe Club LVA
Boys 15-16 (13 Riders)
1 Antti Laakkonen BMX Helsinki FIN
2 William Levin Märsta BMX SWE
3 Ivars Svarinskis BMX Riga/RRS LVA
4 Karl Lausing Spot Of Tallinn EST
5 Gustas Usevičius Šiaulių sporto gimnazija LT
6 Leo Autio BMX Turku FIN
7 Daniels Eglītis BMX klubs Madona LVA
8 Oto Kalniņš BMX Riga/RRS LVA
9 Kirill Kuznetsov SPB ON Russia Team RU
10 Anton Holmberg BMX Helsinki FIN
11 Ronalds Kalnins Smiltenes BJSS LVA
12 Benjamin Connor Laake BMX Marupe Club LVA
13 Andren Kaju Spot Of Tallinn EST
Men 17+ (8 Riders)
1 Valters Nodievs BMX Riga/RRS LVA
2 Kim Wedin Märsta BMX SWE
3 Oskar Åberg Älvsjö BMX SWE
4 Roberts Treimanis BMX Club Talava LVA
5 Ardo Oks Tartu Spordiklubi Velo EST
6 Daniil Mitiushkin SPB ON Russia Team RU
7 Karl Kärgets Spot Of Tallinn EST
8 Heikki Järvinen Tampere Bike Club FIN
Cruiser Men 30+ (9 Riders)
1 Renars Auga (Cr17/29) Smiltenes BJSS LVA
2 Roberts Treimanis (Cr17/29) BMX Club Talava LVA
3 Jouni Jalkanen BMX Helsinki FIN
4 Antti Känsälä BMX Helsinki FIN
5 Jere Santala BMX Helsinki FIN
6 Egert Pani Tartu Spordiklubi Velo EST
7 Toni Lötjönen Tampere Bike Club FIN
8 Janis Treimanis BMX Club Talava LVA
9 Dmitry Avchukhov Russia, Moscow RU
Elite Women (4 Riders)
1 Vineta Petersone Smiltenes BJSS LVA
2 Viktoria Vaskova SPB ON Russia Team RU
3 Vanesa Buldinska BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
4 Ketlin Tekkel Spot Of Tallinn EST
Elite Men (13 Riders)
1 Helvijs Babris Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
2 Gabrielius Pabijanskas SM Dubysa LT
3 Mikus Davids Strazdins BMX Club Talava LVA
4 Edvards Glazers (JM) BMX Club Talava LVA
5 Einar Lindberg (JM) Märsta BMX SWE
6 Rinalds Janis Karklins (JM) BMX Club Talava LVA
7 Valters Dzelme (JM) BMX Marupe Club LVA
8 Lucas Klingström (JM) Älvsjö BMX SWE
9 Aleksandr Tverdoy (JM) SPB ON Russia Team RU
10 Patrik Bergman (JM) Tampere Bike Club FIN
11 Mareks Balodis (JM) BMX Riga/RRS LVA
12 Tommi Lehtonen BMX Helsinki FIN
13 Filips Krists Rozitis (JM) BMX Riga/RRS LVA
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email