Espoo

Yleistä:

 

Espooseen Matinkylän urheilupuistoon, on vuonna 2018 valmistunut Suomen uusin BMX-racing rata. Rata toimii Espoon kaupungin lähiliikuntapaikkana ja sijaitsee Kehä II:n eteläpäässä hieman Länsiväylän eteläpuolella.

Radan toimintaa pyörittää Espoo Bike Club.

Radan malli:

Espoo

Ajo-ohje radalle:

Radan osoite on Matinkartanontie 9, Espoo. Karttalinkki.

Kehä II:sta (tie 102) etelään, aja kohti Matinkylää. Länsiväylää (tie 51) Helsinkiin päin ajettaessa poistu Kehä II:n liittymästä tai Hankoon päin ajettaessa Matinkylän liittymästä.

Ensimmäisistä liikenneympyröistä jatka Matinkylän keskustan suuntaan.

 

Radan on toteuttanut ranskalainen Protracks, joka on rakentanut myös mm. vuoden 2018 MM-radan.

 

Kilpailutuloksia radalta:

BMX Kehä Cup #2, Espoo 22.5.2019

Kisasarja 1 (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
454 Espoo Bike Club FIN14 Urho SEPPÄ 1st 1st 3 1st 1st 1st
319 Espoo Bike Club FIN14 Elja JÄNTTI 2nd 2nd 5 1st 1st 3rd
452 Club Unknown ? Kert KYLV 3rd 3rd 6 2nd 3rd 1st
34 Espoo Bike Club FIN14 Luka MÄKELÄ 4th 4th 7 2nd 2nd 3rd
447 Espoo Bike Club FIN14 Linnea JAATINEN 5th 3rd 12 5th 3rd 4th
449 Espoo Bike Club FIN14 Benjamin LANTTO 6th 2nd 5 2nd 1st 2nd
189 Espoo Bike Club FIN14 Ravel-Andero LAEVIK 7th 1st 5 1st 2nd 2nd
450 Espoo Bike Club FIN14 Jooa LAPPALAINEN 8th 4th 11 4th 5th 2nd
464 Club Unknown ? Kaarle MIKKILÄ 1st-B 5th 8 3rd 4th 1st
439 BMX Helsinki FIN Niklas TÖRNROOS 2nd-B 6th 13 4th 6th 3rd
325 BMX Helsinki FIN Olli HEINONEN 3rd-B 5th 9 3rd 2nd 4th
437 Espoo Bike Club FIN14 Leon LILJELUND 4th-B 7th 12 3rd 4th 5th
314 BMX Helsinki FIN Sulo LIUKKALA 5th-B 8th 17 6th 5th 6th
124 BMX Helsinki FIN Uolevi MARKKANEN 6th-B 6th 12 4th 3rd 5th
140 BMX Helsinki FIN Salla KESKIAHO 7th-B 8th 17 5th 7th 5th
438 BMX Helsinki FIN Sylvesteri LAVANKO 8th-B 7th 16 6th 6th 4th
459 Espoo Bike Club FIN14 Valtteri PELTOLA 1st-C 19 7th 4th 8th
409 BMX Helsinki FIN Oscar TARHI 2nd-C 23 DNF:7 CR:10 6th
110 BMX Helsinki FIN Eino HAAPIAINEN 3rd-C 19 6th 6th 7th
104 Espoo Bike Club FIN14 Iisa KÄNSÄLÄ 4th-C 19 5th 7th 7th
445 BMX Helsinki FIN Eero KORHOLA DNF-C 18 7th 5th 6th
412 BMX Helsinki FIN Niki PELTOPURO ## CR:10 DNF:7 DNS
Kisasarja 2 (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
162 BMX Helsinki FIN Veikka SIVOLA 1st 1st 3 1st 1st 1st
84 BMX Helsinki FIN Vilho SANTALA 2nd 1st 4 1st 2nd 1st
453 Espoo Bike Club FIN14 Ville MANNERKOSKI 3rd 2nd 7 3rd 1st 3rd
36 Espoo Bike Club FIN14 Miko MÄKELÄ 4th 3rd 6 3rd 2nd 1st
40 BMX Helsinki FIN Saku KESKIAHO 5th 4th 8 1st 3rd 4th
344 Espoo Bike Club FIN14 Elmeri RINTA-MÄNTY 6th 2nd 8 3rd 3rd 2nd
349 Espoo Bike Club FIN14 Topias ROUSU 7th 3rd 5 2nd 1st 2nd
456 BMX Helsinki FIN Samson KORJA REL+2 4th 7 2nd 2nd 3rd
991 BMX Helsinki FIN Nooa SAARELA 1st-B 5th 13 4th 4th 5th
458 Espoo Bike Club FIN14 Matias SALAVUO 2nd-B 5th 13 4th 5th 4th
455 BMX Helsinki FIN Sebastian KORJA 3rd-B 8th 16 5th 4th 7th
457 Espoo Bike Club FIN14 Justus FAGERLUND 4th-B 8th 15 7th 4th 4th
462 Club Unknown ? Oliver AARTO 5th-B 6th 12 4th 5th 3rd
461 Club Unknown ? Leon VESTERBACKA 6th-B 7th 15 5th 5th 5th
46 BMX Helsinki FIN Elmo SANTALA 7th-B 7th 10 2nd 6th 2nd
981 BMX Helsinki FIN Krister TÖRNROOS 8th-B 6th 14 5th 3rd 6th
316 Espoo Bike Club FIN14 Matias MUSIKKA 1st-C 18 6th 6th 6th
351 Club Unknown ? Samu LILJA 2nd-C 19 6th 6th 7th
436 Espoo Bike Club FIN14 Anthon LILJELUND 3rd-C 18 6th 7th 5th
466 BMX Helsinki FIN Onni HAAPIAINEN 4th-C 20 7th 7th 6th
313 BMX Helsinki FIN Antoni VIHERSALO ## CR:9 DNS DNS
Kisasarja 3 (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
444 BMX Helsinki FIN Kaapo KURKELA 1 9 3rd 2nd 2nd 2nd
555 BMX Helsinki FIN Pyry KURKELA 2 10 1st 5th 3rd 1st
130 BMX Helsinki FIN Niilo HEIKKINEN 3 13 2nd 1st 5th 5th
125 BMX Helsinki FIN Taneli MARKKANEN 4 14 4th 6th 1st 3rd
500 BMX Helsinki FIN Leon SOLANTO 5 17 5th 4th 4th 4th
209 BMX Helsinki FIN Axel NURMENKARI 6 21 6th 3rd 6th 6th
460 Espoo Bike Club FIN14 Eero SUOMELA 7 28 7th 7th 7th 7th
Kisasarja 4 (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
67 BMX Helsinki FIN Andreas KRAUSE 1 9 2nd 2nd 3rd 2nd
20 BMX Helsinki FIN Lari SAARI 2 10 7th 1st 1st 1st
16 BMX Helsinki FIN Kasper HICKMAN 3 14 4th 3rd 4th 3rd
143 BMX Helsinki FIN Antti KÄNSÄLÄ 4 17 3rd 5th 5th 4th
443 BMX Helsinki FIN Antti KORHOLA 5 22 5th 6th 6th 5th
410 BMX Helsinki FIN Tomi TÖRNROOS 6 27 6th 8th 7th 6th
350 Club Unknown ? Harri JÄSKE 7 32 CR:10 7th 8th 7th
75 BMX Helsinki FIN Jere SANTALA ## 1st 4th 2nd DNS
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email