Espoo

Yleistä:

 

Espooseen Matinkylän urheilupuistoon, on vuonna 2018 valmistunut Suomen uusin BMX-racing rata. Rata toimii Espoon kaupungin lähiliikuntapaikkana ja sijaitsee Kehä II:n eteläpäässä hieman Länsiväylän eteläpuolella.

Radan toimintaa pyörittää Espoo Bike Club.

Radan malli:

Espoo

Ajo-ohje radalle:

Radan osoite on Matinkartanontie 9, Espoo. Karttalinkki.

Kehä II:sta (tie 102) etelään, aja kohti Matinkylää. Länsiväylää (tie 51) Helsinkiin päin ajettaessa poistu Kehä II:n liittymästä tai Hankoon päin ajettaessa Matinkylän liittymästä.

Ensimmäisistä liikenneympyröistä jatka Matinkylän keskustan suuntaan.

 

Radan on toteuttanut ranskalainen Protracks, joka on rakentanut myös mm. vuoden 2018 MM-radan.

 

Kilpailutuloksia radalta:

BMX Kehä Cup #6, Matinkylä 7.8.2019

Aikuiset harraste (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
75 BMX Helsinki FIN Jere SANTALA 1 6 1st 1st 1st 3rd
434 Espoo Bike Club FIN14 Akusti JAATINEN 2 7 2nd 2nd 2nd 1st
363 Mynämäen Toverit Immo LAINE 3 12 3rd 3rd 4th 2nd
401 Club Unknown ? Kevin REYNOLDS 4 16 4th 5th 3rd 4th
808 BMX Helsinki FIN Mikko HYRKÄS 5 19 5th 4th 5th 5th
767 Club Unknown ? Saara REYNOLDS 6 24 6th 6th 6th 6th
Kisasarja 1 (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
459 Espoo Bike Club FIN14 Valtteri PELTOLA 1st 7 DNF:4 1st 2nd
355 BMX Helsinki FIN Eemil VIHERSALO 2nd 3 1st 1st 1st
354 Espoo Bike Club FIN14 Valtti HIRVONEN 3rd 11 CR:7 3rd 1st
56 BMX Helsinki FIN Salla KESKIAHO 4th 7 2nd 2nd 3rd
104 Espoo Bike Club FIN14 Iisa KÄNSÄLÄ 5th 7 1st 2nd 4th
110 BMX Helsinki FIN Eino HAAPIAINEN 6th 10 4th 4th 2nd
246 BMX Helsinki FIN Karlo NURMI 7th 9 2nd 4th 3rd
348 BMX Helsinki FIN Vilppu AHOLA 1st-B 11 3rd 3rd 5th
309 Club Unknown ? Rasmus AIRAKSINEN 2nd-B 12 3rd 5th 4th
Kisasarja 2 (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
316 Espoo Bike Club FIN14 Matias MUSIKKA 1st 3 1st 1st 1st
34 Espoo Bike Club FIN14 Luka MÄKELÄ 2nd 7 2nd 3rd 2nd
457 Espoo Bike Club FIN14 Justus FAGERLUND 3rd 4 1st 2nd 1st
435 Espoo Bike Club FIN14 Aron KORHONEN 4th 8 2nd 4th 2nd
438 BMX Helsinki FIN Sylvesteri LAVANKO 5th 10 5th 1st 4th
189 Espoo Bike Club FIN14 Ravel-Andero LAEVIK 6th 11 3rd 5th 3rd
212 Espoo Bike Club FIN14 Linnea JAATINEN 7th 8 3rd 2nd 3rd
450 Espoo Bike Club FIN14 Jooa LAPPALAINEN 8th 12 4th 4th 4th
431 Espoo Bike Club FIN14 Severi KOLJONEN 1st-B 14 4th 5th 5th
466 BMX Helsinki FIN Onni HAAPIAINEN 2nd-B 15 6th 3rd 6th
918 BMX Helsinki FIN Miro HYRKÄS 3rd-B 17 5th 6th 6th
267 Espoo Bike Club FIN14 Alvar KORHONEN 4th-B 17 6th 6th 5th
Kisasarja 2 plus (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
313 BMX Helsinki FIN Antoni VIHERSALO 1st 3 1st 1st 1st
458 Espoo Bike Club FIN14 Matias SALAVUO 2nd 3 1st 1st 1st
446 BMX Helsinki FIN Tao INGMAN 3rd 6 2nd 2nd 2nd
81 BMX Helsinki FIN Aatos VORNANEN 4th 7 2nd 2nd 3rd
452 Espoo Bike Club FIN14 Kert KYLV 5th 9 3rd 4th 2nd
449 Espoo Bike Club FIN14 Benjamin LANTTO 6th 11 4th 3rd 4th
312 BMX Helsinki FIN Ivar KETTUNEN 7th 12 4th 5th 3rd
319 Espoo Bike Club FIN14 Elja JÄNTTI 1st-B 14 3rd 6th 5th
320 Club Unknown ? Niko MÄKITIE 2nd-B 12 5th 3rd 4th
Kisasarja 3 (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 BMX Helsinki FIN Veikka SIVOLA 1st 4 1st 2nd 1st
349 BMX Helsinki FIN Topias ROUSU 2nd 4 1st 1st 2nd
36 Espoo Bike Club FIN14 Miko MÄKELÄ 3rd 5 2nd 1st 2nd
340 Espoo Bike Club FIN14 Eemeli HYPPÖLÄ 4th 8 2nd 3rd 3rd
453 Espoo Bike Club FIN14 Ville MANNERKOSKI 5th 10 3rd 4th 3rd
41 BMX Helsinki FIN Saku KESKIAHO 6th 10 4th 2nd 4th
84 BMX Helsinki FIN Vilho SANTALA 7th 9 5th 3rd 1st
46 BMX Helsinki FIN Elmo SANTALA 8th 14 3rd 6th 5th
408 BMX Helsinki FIN Sebastian KORJA 1st-B 15 6th 5th 4th
406 BMX Helsinki FIN Samson KORJA 2nd-B 14 4th 4th 6th
Kisasarja 3 plus (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
401 BMX Helsinki FIN Pyry KURKELA 1st 7 3rd 1st 3rd
130 BMX Helsinki FIN Niilo HEIKKINEN 2nd 3 1st 1st 1st
52 BMX Helsinki FIN Iivari VORNANEN 3rd 7 2nd 3rd 2nd
280 BMX Helsinki FIN Kaapo KURKELA 4th 4 1st 2nd 1st
256 BMX Helsinki FIN Oskari KÄNSÄLÄ 5th 6 2nd 2nd 2nd
501 Club Unknown ? Kasperi REYNOLDS 6th 10 4th 3rd 3rd
272 Espoo Bike Club FIN14 Kalle LEHTIKUUSI 7th 11 3rd 4th 4th
460 Espoo Bike Club FIN14 Eero SUOMELA 1st-B 13 4th 5th 4th
58 Club Unknown ? Markku REYNOLDS 2nd-B 14 5th 4th 5th
Kisasarja 4 (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
667 BMX Helsinki FIN Antti LAAKKONEN 1 5 2nd 1st 1st 1st
310 BMX Turku FIN Leo AUTIO 2 7 1st 2nd 2nd 2nd
318 BMX Turku FIN Joel AUTIO 3 12 3rd 3rd 3rd 3rd
308 BMX Helsinki FIN Anton HOLMBERG 4 18 4th 5th 5th 4th
304 BMX Helsinki FIN Andreas KRAUSE 5 18 5th 4th 4th 5th
7 BMX Helsinki FIN Kasper HICKMAN 6 24 6th 6th 6th 6th
317 BMX Turku FIN Oliver-Sten SAAR 7 28 7th 7th 7th 7th
Print Friendly, PDF & Email
Print Friendly, PDF & Email