Pohjola Vakuutus BMX CUP 22.9.2019

Girls 8 (4 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Emma NURMI BMX Turku FIN
2 Linnea JAATINEN Espoo Bike Club FIN
3 Salla KESKIAHO BMX Helsinki FIN
4 Ninni PELTOPURO BMX Helsinki FIN
Boys 7 (32 Riders)
PLACE NAME GROUP
1st Marks ŠVALKOVSKIS BMX klubs Mārupe LVA
2nd Vili LAUKKANEN Tampere Bike Club FIN
3rd Veikka SIVOLA BMX Helsinki FIN
4th Valters OZOLS BMX Club Talava LVA
5th Aku LAUKKANEN Tampere Bike Club FIN
6th Veikko LEMIVAARA Tampere Bike Club FIN
7th Klimentii SAVKIN Olimpiyskiye nadezhdy RUS
8th Sylvesteri LAVANKO BMX Helsinki FIN
1st-B Fedor MURYGIN Olimpiyskiye nadezhdy RUS
2nd-B Kasper WANSEN Finland FIN
3rd-B Ravel-Andero LAEVIK Espoo Bike Club FIN
4th-B Nikolai KOLDAEV Olymp Moscow RUS
5th-B Matias WANSEN Finland FIN
6th-B Timofey MANAEV Russia, Moscow RUS
7th-B Miro HYRKÄS BMX Helsinki FIN
8th-B Veeti TÖLLI BMX Helsinki FIN
Eemil VIHERSALO BMX Helsinki FIN
Kert KYLV Espoo Bike Club FIN
Krister TÖRNROOS BMX Helsinki FIN
Luka MÄKELÄ Espoo Bike Club FIN
Leevi KAARTINEN BMX Helsinki FIN
Eino HAAPIAINEN BMX Helsinki FIN
Uolevi MARKKANEN BMX Helsinki FIN
Viljami SOININEN BMX Helsinki FIN
Jesperi JÄPPINEN Espoo Bike Club FIN
Ukko LEINONEN BMX Helsinki FIN
Sulo LIUKKALA BMX Helsinki FIN
Karlo NURMI BMX Helsinki FIN
Oliver KOLEHMAINEN BMX Helsinki FIN
Samuel LIINAMAA BMX Helsinki FIN
Rasmus AIRAKSINEN Espoo Bike Club FIN
Emil VEIKKOLAINEN Finland FIN
Girls 9-10 (4 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Olga MANAEVA Russia, Moscow RUS
2 Riina PIETILÄ Tampere Bike Club FIN
3 Pihla SAHI Tampere Bike Club FIN
4 Saga AHTIAINEN Tampere Bike Club FIN
Boys 8-9 (22 Riders)
PLACE NAME GROUP
1st Kaapo KURKELA BMX Helsinki FIN
2nd Igor BARANOV Russia, Moscow RUS
3rd Agris BĒRZIŅŠ BMX Club Talava LVA
4th Toms VIŠŅEVSKIS BMX Club Talava LVA
5th Emil ISO-MARKKU BMX Helsinki FIN
6th Miko MÄKELÄ Espoo Bike Club FIN
7th Leon SOLANTO BMX Helsinki FIN
8th Saku KESKIAHO BMX Helsinki FIN
1st-B Maksim KOLDAEV Olymp Moscow RUS
2nd-B Paula PALMISTE Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
3rd-B Väinö LEMIVAARA Tampere Bike Club FIN
4th-B Niki PELTOPURO BMX Helsinki FIN
5th-B Elmo SANTALA BMX Helsinki FIN
6th-B Platon LUDZSKII Olimpiyskiye nadezhdy RUS
7th-B Onni HAAPIAINEN BMX Helsinki FIN
8th-B Santeri LAKONEN BMX Helsinki FIN
Valtteri SOININEN BMX Helsinki FIN
Miro SOROKIN BMX Helsinki FIN
Leevi TERHO BMX Helsinki FIN
Viljami SIPPONEN Finland FIN
Maksim MOLCHANOV Olimpiyskiye nadezhdy RUS
Benjamin LANTTO Espoo Bike Club FIN
Boys 10-11 (16 Riders)
PLACE NAME GROUP
1st Eelis NURMI BMX Turku FIN
2nd Konstantin KARPINSKIY Olimpiyskiye nadezhdy RUS
3rd Rauls PETKEVICS BMX klubs Mārupe LVA
4th Konstantin IASTREB Olimpiyskiye nadezhdy RUS
5th Oskari KÄNSÄLÄ BMX Helsinki FIN
6th Eeli MÄKINEN Tampere Bike Club FIN
7th Jami SYDÄNNEVA BMX Helsinki FIN
8th Lauris KRASTINS BMX Helsinki FIN
1st-B Vilho SANTALA BMX Helsinki FIN
2nd-B Tao INGMAN BMX Helsinki FIN
3rd-B Väinö LÄÄPERI BMX Helsinki FIN
4th-B Urho SEPPÄ Espoo Bike Club FIN
CR-B Otto KIRVES BMX Helsinki FIN
CR-B Jussipekka KIHLANKI Tainionkosken Tähti FIN
Ruudi LUMISTE Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
Oliver-Siim SIMENSON Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
Boys 12-13 (15 Riders)
PLACE NAME GROUP
1st Oliver-Sten SAAR BMX Turku FIN
2nd Sten-Tristan RAID Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
3rd William INGELS SMK Uppsala SWE
4th Benjamin KOIVISTO BMX Turku FIN
5th Jesper WAHLBERG Märsta BMX SWE
6th Olavi KIVINIEMI Tampere Bike Club FIN
7th Teo SAHI Tampere Bike Club FIN
DNF Kasper HICKMAN BMX Helsinki FIN
1st-B Pyry KURKELA BMX Helsinki FIN
2nd-B Kalle KOIVULA Tampere Bike Club FIN
3rd-B Verneri POLAS CC Picaro FIN
4th-B Topias ROUSU Espoo Bike Club FIN
5th-B Juhana PIETILÄ Tampere Bike Club FIN
Niilo HEIKKINEN BMX Helsinki FIN
Stefan NORDIN Märsta BMX SWE
Boys 14-15 (4 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Rasmus VARIS BMX Helsinki FIN
2 Taneli MARKKANEN BMX Helsinki FIN
3 Alexander SHVEDCHIKOV BMX Helsinki FIN
4 Luca AHTIAINEN Tampere Bike Club FIN
Men 16+ 20/24″ (9 Riders)
PLACE NAME GROUP
1st Leo AUTIO BMX Turku FIN
2nd Axel KANTANEN BMX Helsinki FIN
3rd Anton HOLMBERG BMX Helsinki FIN
4th Antti KÄNSÄLÄ BMX Helsinki FIN
5th Kai KANTANEN BMX Helsinki FIN
6th Jere SANTALA BMX Helsinki FIN
7th Kari VEIKKOLAINEN Korson Kaiku FIN
1st-B Akusti JAATINEN Espoo Bike Club FIN
2nd-B Jukka MARKKANEN BMX Helsinki FIN
Women 14+ / WE (5 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Diana SITTNIKOW BMX Helsinki FIN
2 Anni ANNAMA Rein Taaramäe rattaklubi EST
3 Helēna Amanda BRŪVERE BMX Riga/RRS LVA
4 Noora JÄRVINEN Tampere Bike Club FIN
5 Svetlana MANAEVA Russia, Moscow RUS
Men Pro 15+ (6 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Klavs LISOVSKIS Club Unknown ?
2 Antti LAAKKONEN BMX Helsinki FIN
3 Patrik BERGMAN Tampere Bike Club FIN
4 Joel AUTIO BMX Turku FIN
5 Tommi LEHTONEN BMX Helsinki FIN
6 Max MÄENPÄÄ Tampere Bike Club FIN
Print Friendly, PDF & Email