Baltic Sea Cup #4 21.9.2019

Boys 7 (25 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Kristaps Klāvs ELBRETS BMX Club Talava LVA
2nd Vili LAUKKANEN Tampere Bike Club FIN
3rd Marks ŠVALKOVSKIS BMX klubs Mārupe LVA
4th Veikka SIVOLA BMX Helsinki FIN
5th Valters OZOLS BMX Club Talava LVA
6th Aku LAUKKANEN Tampere Bike Club FIN
7th Metju Filips MIRKS Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
8th Veikko LEMIVAARA Tampere Bike Club FIN
1st-B Krister TÖRNROOS BMX Helsinki FIN
2nd-B Kert KYLV Espoo Bike Club FIN
3rd-B Aatos Yrjänä VORNANEN BMX Helsinki FIN
4th-B Neo KOPAKKALA Tampere Bike Club FIN
5th-B Luka MÄKELÄ Espoo Bike Club FIN
6th-B Fedor MURYGIN Olimpiyskiye nadezhdy RUS
7th-B Sylvesteri LAVANKO BMX Helsinki FIN
8th-B Klimentii SAVKIN Olimpiyskiye nadezhdy RUS
Nikolai KOLDAEV Olymp Moscow RUS
Ravel-Andero LAEVIK Espoo Bike Club FIN
Jesse LAUR SK AIRPARK EST
Timofey MANAEV Russia, Moscow RUS
Valters SPILBERGS BMX Riga/RRS LVA
Olli HEINONEN BMX Helsinki FIN
Eino HAAPIAINEN BMX Helsinki FIN
Elja JÄNTTI Espoo Bike Club FIN
Uolevi MARKKANEN BMX Helsinki FIN
Girls 7-8 (4 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Paula PALMISTE Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
2 Emma NURMI BMX Turku FIN
3 Linnea JAATINEN Espoo Bike Club FIN
4 Salla KESKIAHO BMX Helsinki FIN
Boys 8 (12 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Emil ISO-MARKKU BMX Helsinki FIN
2nd Toms VIŠŅEVSKIS BMX Club Talava LVA
3rd Maksim KOLDAEV Olymp Moscow RUS
4th Saku KESKIAHO BMX Helsinki FIN
5th Lūkass SOĻIMS BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
6th Emīls BRIKMANIS Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
7th Raiens RUDIŅŠ Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
8th Elmo SANTALA BMX Helsinki FIN
1st-B Miro RANTANEN BMX Turku FIN
CR-B Platon LUDZSKII Olimpiyskiye nadezhdy RUS
Matvey BORSCHEV Russia, Moscow RUS
Maksim MOLCHANOV Olimpiyskiye nadezhdy RUS
Boys 9 (16 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Patriks KRAUKLIS Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
2nd Kaapo KURKELA BMX Helsinki FIN
3rd Ralfs RATNIEKS BMX Riga/RRS LVA
4th Mariss MAŽRIMS Sporta skola ”Spars” LVA
5th Aleksandr MESHCHANINOV Olimpiyskiye nadezhdy RUS
6th Agris BĒRZIŅŠ BMX Club Talava LVA
7th Igor BARANOV Russia, Moscow RUS
8th Konrad KASEMAA SK AIRPARK EST
1st-B Leon SOLANTO BMX Helsinki FIN
2nd-B Miko MÄKELÄ Espoo Bike Club FIN
3rd-B Hampus WESTBERG Märsta BMX SWE
4th-B Mattias LAUR SK AIRPARK EST
5th-B Ralfs EZĪTS BMX klubs Mārupe LVA
6th-B Niklas BRANDER Tampere Bike Club FIN
7th-B Väinö LEMIVAARA Tampere Bike Club FIN
8th-B Onni HAAPIAINEN BMX Helsinki FIN
Boys 10 (10 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Ruudi LUMISTE Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
2nd Markuss SOĻIMS BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
3rd Konstantin KARPINSKIY Olimpiyskiye nadezhdy RUS
4th Marks ŅIKIFOROVS BMX Riga/RRS LVA
5th Konstantin IASTREB Olimpiyskiye nadezhdy RUS
6th Rauls PETKEVICS BMX klubs Mārupe LVA
7th Eeli MÄKINEN Tampere Bike Club FIN
8th Jami SYDÄNNEVA BMX Helsinki FIN
1st-B Vilho SANTALA BMX Helsinki FIN
2nd-B Lauris KRASTINS BMX Helsinki FIN
Girls 11-12 (8 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Adelīna KĀRKLIŅA Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
2 Madara Kate TREIMANE BMX Club Talava LVA
3 Olga MANAEVA (G9-10) BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
4 Ete VAPPER SK AIRPARK EST
5 Loviisa Ly PURI Tartu Spordiklubi Velo EST
6 Riina PIETILÄ (G9-10) Tampere Bike Club FIN
7 Pihla SAHI (G9-10) Tampere Bike Club FIN
8 Saga AHTIAINEN (G9-10) Tampere Bike Club FIN
Boys 11 (15 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Sten-Tristan RAID Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
2nd Ralfs SPILA BMX Riga/RRS LVA
3rd Kasper HICKMAN BMX Helsinki FIN
4th Eelis NURMI BMX Turku FIN
5th Jesper WAHLBERG Märsta BMX SWE
6th Edvards TUTERS BMX Riga/RRS LVA
7th Mārtiņš DOMBROVSKIS Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
8th Oliver-Siim SIMENSON Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi EST
1st-B Iivari VORNANEN BMX Helsinki FIN
2nd-B Mattias VAPPER SK AIRPARK EST
3rd-B Melvin MOLÉN Märsta BMX SWE
4th-B Aleksi REIJU Tampere Bike Club FIN
5th-B Juho RANTANEN BMX Turku FIN
6th-B Maximilian INGELS SMK Uppsala SWE
7th-B Oskari KÄNSÄLÄ BMX Helsinki FIN
Boys 12 (11 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Tomass ZUTIS BMX Riga/RRS LVA
2nd Henrijs ŠARAKOVS BMX Riga/RRS LVA
3rd Olavi KIVINIEMI Tampere Bike Club FIN
4th Niilo HEIKKINEN BMX Helsinki FIN
5th Verneri POLAS CC Picaro FIN
6th Markuss KRAUKLIS Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
7th Pyry KURKELA BMX Helsinki FIN
8th Topias ROUSU Espoo Bike Club FIN
1st-B Kalle KOIVULA Tampere Bike Club FIN
2nd-B Juhana PIETILÄ Tampere Bike Club FIN
3rd-B Miika RANTANEN BMX Turku FIN
Boys 13-14 (15 Riders)
FINAL NAME GROUP
1st Vincent MOLÉN Märsta BMX SWE
2nd Oliver-Sten SAAR BMX Turku FIN
3rd Kristofer Raul PURI Tartu Spordiklubi Velo EST
4th Dāvis Jānis ELBRETS BMX Club Talava LVA
5th Benjamin KOIVISTO BMX Turku FIN
6th William SKARP SMK Uppsala SWE
7th Love SÖRMAN SMK Uppsala SWE
8th Mikk METSAOTS SK AIRPARK EST
1st-B William INGELS SMK Uppsala SWE
2nd-B Tristan DIMITRIJEVIC Märsta BMX SWE
3rd-B Teo SAHI Tampere Bike Club FIN
4th-B Gerhard RUMM SK AIRPARK EST
5th-B Elliot ASPLUND SMK Uppsala SWE
6th-B Taneli MARKKANEN BMX Helsinki FIN
7th-B Luca AHTIAINEN Tampere Bike Club FIN
Boys 15-16 (8 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Antti LAAKKONEN BMX Helsinki FIN
2 Emīls Mārtiņš TREIMANIS BMX Club Talava LVA
3 Joel AUTIO BMX Turku FIN
4 Max MÄENPÄÄ Tampere Bike Club FIN
5 Axel KANTANEN BMX Helsinki FIN
6 Andreas Alexander KRAUSE BMX Helsinki FIN
7 Hugo ASPLUND SMK Uppsala SWE
8 Alexander SHVEDCHIKOV BMX Helsinki FIN
Cruiser Men 17-29 (6 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Roberts TREIMANIS BMX Club Talava LVA
2 Ģirts JONKUS (CR30+) BMX club ”Mitavas Kumeli” LVA
3 Antti KÄNSÄLÄ (CR30+) BMX Helsinki FIN
4 Jere SANTALA (CR30+) BMX Helsinki FIN
5 Reds RUDIŅŠ Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
6 Christian ASPLUND (CR30+) SMK Uppsala SWE
Elite Women (6 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Diana SITTNIKOW (G13-14) BMX Helsinki FIN
2 Helēna Amanda BRŪVERE (G15+) BMX Riga/RRS LVA
3 Anni ANNAMA (G15+) Rein Taaramäe rattaklubi EST
4 Ketlin TEKKEL SK AIRPARK EST
5 Noora JÄRVINEN (G13-14) Tampere Bike Club FIN
6 Ly PURI Tartu Spordiklubi Velo EST
Junior Men (6 Riders)
PLACE NAME GROUP
1 Rinalds Jānis KĀRKLIŅŠ Mša/Valmieras puikas/VBSS LVA
2 Tommi LEHTONEN (M17+) BMX Helsinki FIN
3 Rasmus NORKVIST (M17+) Märsta BMX SWE
4 Leo AUTIO (M17+) BMX Turku FIN
5 Patrik BERGMAN (M17+) Tampere Bike Club FIN
6 Anton HOLMBERG (M17+) BMX Helsinki FIN
Print Friendly, PDF & Email